Kentsel dönüşüm ve uygulanabilirliği ile ilgili bir yöntem yaklaşımı
A method related to urban regeneration and the applicability of the approach
  1. Tez No: 333018
  2. Yazar: ŞAFAK ILICA ERZENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GİRİTLİOĞLU, PROF. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
21. Yüzyıl, kentsel yaşam biçiminin hakim olacağı bir yüzyıl olacaktır. Dünya nüfusunun yarısından çoğu artık kentlerde yaşamaktadır. Son yıllarda dünya ekonomik ve siyasal düzeninde yaşanan gelişmeler, yani küreselleşme, kentleri büyük ölçüde değiştirmeye başlamıştır. Kentler karmaşık ve dinamik sistemlerdir ve zamanla değişmektedirler. Bu değişim ve dönüşüm süreçleri kaçınılmazdır. Ekonomideki değişimler veya ekonomik düzenin değişmesiyle kentsel alanlarda bir takım değişimler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Aynı zamanda, kentlerdeki farklı sosyal, fiziksel, siyasal ve ekonomik değişimlerden dolayı, köhneme ve çöküntü bölgeleri oluşmakta ve bu alanlar dönüşüm çalışmalarıyla yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinde sağlıklı çözümler üretilebilmesi, bütüncül bir yaklaşımla mümkün olacaktır. Çok kapsamlı yapılması gereken bu çalışmalar katılımcı ve şeffaf bir süreç içinde yürütülmelidir. Stratejik kararlar altında, bütünleşik bir kentsel dönüşüm yöntemi, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre oluşturulmasında esas olacaktır. Yapılacak dönüşüm çalışmalarında artık klasik merkeziyetçi planlama yaklaşımının bırakılarak dinamik ve etkin yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
21st Century will the era of the urban life form. From now on, more than half of the world?s population are living in towns and cities. Developments in the order of the world?s economy and politics namely globalization has started to change the cities largely, at last years. Cities are complex and dynamic systems and are being changed in time. This change and conversion processes is inevitable. As economy changes or change of the economic system happens, a number of changes and transformations take place in urban areas as a result. At the same time, in different social, physical, political and economic transformations in the cities, areas of obsolescence and the debris come to because of the conversion work and these areas are being revitalizated again. It will be possible only in an integrated approach to produce a holistic, healthy solutions in regeneration project. The studies which have to be handled in a broad range of needs, must be executed within a transparent and participatory process. An integrated urban regeneration method under strategic decisions, will be based in the creation of a livable, healthy environment. It is necessary to give up to follow classical centralized planning approach, and use active and dynamic methods in the regeneration project which will be executed from now on.