Nezihe Meriç' in hikâye ve romanlarında eğitim değerleri
Educational values in stories and novels by Nezihe Meriç
- Tez No: 566899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
Cumhuriyet döneminin ilk kadın yazarlarından olan Nezihe Meriç hikâye, roman, anı, oyun, çocuk kitapları gibi çeşitli alanlarda eserler vermiştir. Eserlerinde gözlemlere sıkça başvurur. Yazar, çeşitli statülerden insanların hayatlarından kesitler sunarak okuyuculara, hayatı her yönüyle gösterir. Yalıda yaşayan zengin aileler de, gecekondu mahallesinde yaşayan fakir aileler de onun eserlerindedir. Eserlerinde özellikle Türk kadınlarının yaşam içindeki zorlu şartlarına ve onların mücadeleci duruşlarına, azimli oluşlarına yer vermiştir. Toplumun bakış açısı altında ezilen bekâr, dul, evli, zengin, fakir kadınların yaşamlarını anlatır. Okuyucular, eğitim değerlerinden yola çıkarak pek çok kazanıma ulaşabilirler. Bu bakımdan incelediğimiz eserler eğitim değerleri bakımından oldukça zengindir. Bu çalışmamızda Nezihe Meriç' in hikâye ve romanlarındaki eğitim değerlerini ele almaya çalıştık. Çalışmamızın ilk bölümünde Nezihe Meriç' i sizlere tanıtmayı amaçladık. İkinci bölümde, çalışmamızın konusu olan hikâyelerin ve romanların özetlerini paylaştık. Son bölümde ise sanatçının romanlarında bulduğumuz eğitim değerlerini alfabetik olarak ele aldık. Çalışmamızın sonuç kısmında eserlerindeki eğitim değerlerini elden edilen bulgular ışığında değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nezihe Meriç, the first female author of The Republic Period, published many works including novels, stories and children's books. She frequently consults to societal observations in her works. She portrays every aspect of life in her books by including characters from different social status, from rich families living in palaces to families living in poverty in the suburbs. In particular, she depicts the tough conditions in which Turkish women live and how they courageously fight against these difficulties. For instance, she tells the stories of single, widow, married, rich and poor women who are suppressed by the society. Readers can reach many learning outcome based on educational values. In this respect, the works we have analyzed are rich in educational values. This study analyzed the educational values in Meriç's novels and stories. The first part of the paper provides background information about Nezihe Meriç. It is followed by the summaries of the novels and stories included in this study. The last part details the analysis of the educational values in her selected work. The paper concludes with a discussion of the findings on educational values.