Zaman atlamalı (Time Lapse) çekim tekniği ve fotoğrafik anlatım dili
Time Lapse photography and photographic expression language
- Tez No: 566903
- Danışmanlar: PROF. SEÇKİN TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Time Lapse belli zaman aralıklarıyla çekilen fotoğraf karelerinin art arda getirilmesiyle oluşturulan video görüntüsüdür. Zamanı hızlandırmak, zamandan kesitler alarak zamanı kısalmak ve yeni bir zaman oluşturmak için kullanılır. Time Lapse görüntüleme yöntemleri tanıtım, sinema, belgesel, doğa gözlemleri, astronomi, tıp gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Time Lapse, fotoğrafın teknik olarak farklılaşmış bir dalı olmasının yanında fotoğraftaki tek an kavramından uzaklaşarak daha geniş ve akan bir zamana sahiptir. Bu fark Time Lapse görüntüsünün görsel ve estetik olarak da farklışaşmasına neden olur. Time Lapse fotoğrafın görsel tarihi gelişim süreci, görüntünün oluşturulması için kullanılan teknik süreç ve fotoğrafçının düşünüş biçimi konu alınmıştır. Time Lapse görüntünün tarihi, hareketli görüntüyü ilk elde eden kişi olan Eadward Muybridge'den başlayarak günümüze kadar Time Lapse görüntüye katkı sağlamış kişilerden bahsedilerek anlatılmaktadır. Tarihsel süreç izlenerek çağdaş örnekleri de ele alınmıştır. Time Lapse görüntünün elde edilişi tüm aşamaları ile incelenirken; fotoğraf çekimi ile başlayan görüntünün oluşumu, fotoğrafların işlenmesi ve videoların kurgulanması ile tamamlanır. Time Lapse çekim tekniği ve fotoğrafik anlatım dili anlatıldıktan sonra eser olarak örnek bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma eser metninde anlatılan başlıkların birçoğuna örnek sahneler barındıran; Ege'deki terk edilmiş Rum köylerini konu alan“Geride Bırakmak Time Lapse”filmidir.
Özet (Çeviri)
Time lapse is a video image which is generated through sequential photographs which are shot in a particular time periods. It is used to accelerate time, shortening time through subtraction of sequences, and compose a new time. Time lapse technique is utilized in many fields, such as advertising, cinema, documentary, nature observations, astronomy, and medicine. In addition to being a technically differentiated branch of photography, time lapse has wider and flowing time, departing from the notion of a single moment in photography. This characteristic causes the time lapse to differ visually and aesthetically. The main subjects are based on; the development of Time Lapse Photography in the history of photography, the technical process in making of Time Lapse movies and the way of thinking of a Time Lapse photographer. The history of Time Lapse is described from the first person Eadward Muybridge who invented the first moving image and until today, people who have developed and pioneered the Time Lapse photography. Furthermore, contemporary exemplars are explained by following the historical period to date. While the complete process of creating a Time Lapse movie is examined; the process which starts with shooting is completed through editing those photographs and the post-production of video scenes. After explainig Time Lapse shooting techniques and photographic narrative language, an example work executed as an artwork. This work is the“Leaving Behind Time Lapse”movie, which is about the abandoned Rum-Greek villages in the Aegean coast of Turkey and contains scenes that are the examples to the subjects referred in the thesis.