Türkiye'de yerel basının ekonomik yapısı ve Diyarbakır yerel gazeteleri örneği
Economic structure and local newspaper case of Diyarbakir in Turkey's local press
  1. Tez No: 566939
  2. Yazar: REMZİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapısı itibariyle toplumun sosyalleşmesine ve demokratikleşmesine öncülük eden yerel medya, her geçen gün daha çok önem kazanarak araştırılmaktadır. Ancak Türkiye'de yerel medya geçmişten günümüze kadar büyük problemlerle karşılaşmıştır. Bu araştırmada yerel basın kavramı, yerel basının ekonomik yapısı ve yaşadığı ekonomik sıkıntılardan hareketle Diyarbakır özelinde yerel basının gelişimi, sıkıntıları ve bu sıkıntılara yaklaşımların araştırılması esas alınmıştır. Diyarbakır; ekonomik, jeopolitik, kültürel ve siyasi potansiyeli bakımından yerel medya konusunda ülkemizin en kritik kentlerinden biridir. Bu çalışma ile Diyarbakır ilinde görev yapan basın çalışanlarının meslekteki sorunlara bakış açıları ortaya konulmuş yerel basın işletmelerinin ekonomik yapısına yönelik kapsamlı bir araştırma yapılmış, yaşadığı problemler tespit edilmiş, öneriler sunulmuş ve araştırmanın nasıl olması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The local media, which pioneered the socialization and democratization of the society in terms of its structure, are being researched by gaining more importance every day. But faced with major problems from the past up to the local media in Turkey. In this research, based on the concept of the local press, the economic structure of the local press and the economic problems it experienced, the development of the local press, its problems and approaches to these problems were taken as the basis. Diyarbakir; economic, geopolitical, cultural and political potential in terms of local media in our country is one of the most critical cities. With this study, a comprehensive research has been done about the economic structure of the local press enterprises in Diyarbakir province, where the views of the press workers in the profession have been put forward, the problems they have been identified, the suggestions are presented and the research should be stated.