Durum etiği penceresinden ötanazi ve tarihi
History of euthanasia from the standpoint of situation ethics
  1. Tez No: 566940
  2. Yazar: AHMET ALTAY ÜNALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARIN NAMAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmamızda Dünya ötanazi tarihi incelenmiş, özellikle 1933-1945 Nazi Almanyası'nın ötanazi tarihindeki menfi etkisi üzerinde durulmuştur. Nazilerin işledikleri insanlık suçlarının, ötanazi adı altında sürdürülmüş ve gizlenmiş olsa dahi, gerek niyet, gerek uygulama olarak ötanazi ile bir ilgisinin olmadığı tespit edilmiş, bu nedenle bu karanlık devirin ötanazi tarihinden çıkarılması teklif edilmiştir. Nazilerin ırkçılık ve“üstün insan”tezleri başka şekilde günümüze kadar kimi tıbbi-sosyal uygulamaları belirlemiş olmakla beraber bu başka bir araştırma alanıdır, konumuzla bir ilgisi yoktur. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ötanazi hakkı mücadelesi tüm ülkelerde hızını kesmeden sürmüş, birçok Batılı ülkede bu hakların tanınmasıyla sonuçlanmıştır. Ancak Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde uygulamaların amacı aştığı ve cinayet soruşturmalarına konu olduğu da görülmüştür. Türkiye'de ise, ötanazi hakkı tanınmamış, din ve devletin resmi temsilcilerince bu konu tamamen dışlanmış ve mahkum edilmiş olmakla beraber, çok sayıda ümitsiz hastanın kendini öldürdüğü ve bu trendin arttığı tespit edilmiştir. Bu insanlar bazan vahşice ölüm yöntemlerine dahi başvurabilmektedirler. Genelde tıbbi etik sorunlara, özelde ise ötanazi ile ilgili sorunlara yaklaşımda Dr. Joseph Fletcher'ın“durum etiği”felsefesi bir usul olarak önerilmiş, köklerini Hıristiyan ahlakından alan bu felsefenin Türk - İslam kültüründe karşılıkları olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak çalışmamız, ötanazi konusunda bir karar telkin etmemiş, ancak kişinin kendi hayatı üzerine vereceği karara saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to analyse the global history of euthanasia, stressing the 1933-1945 Nazi Germany's distorting effects in it. The Nazi atrocities, perpetuated under the name of“euthanasia”have nothing to do with it regarding the objectives and the practice. Therefore, we propose to exempt the dark age of Nazism from the history of euthanasia. The Nazi racist ideology and the“supreme race”thesis may have inspired certain medical research and practice in post war years, but they are subjects of another study; we leave them out for now. After World War II , the quest for freedom for euthanasia has continued resulting in change of laws granting euthanasia rights in many Western countries. In some countries like Belgium and the Netherlands, euthanasia practices sometimes surpassed their boundaries resulting in criminal investigations for murder. In Turkey, there is no right for euthanasia; state authorities and religious authorities have condemned and outlawed its practice. Yet we see, that many terminally ill people kill themselves, and this trend is on the rise. Sometimes, these people even apply savage methods to kill themselves. For an approach to bioethical problems in general and ethical problems concerning euthanasia in particular, this study proposes Dr. Joseph Fletcher's“situation ethics”as a method. Situation ethics is based on Christian ethics, so we also made an inquiry, if we can also obtain an ethical basis in the Turco -Islamic culture for this philosophy. As a result, this study doesn't imply a clearcut ethical decision on euthanasia, but it stresses the importance to honor one's own decision on one's own life.