Titanyum tüp ile elde edilen trombositten zengin fibrinin kemik defektlerinin onarımında bariyer membran olarak kullanımının incelenmesi
Investigation of titanium prepared platelet rich fibrin as a barrier membrane in the repair of bone defects
  1. Tez No: 566946
  2. Yazar: YAHYA YİĞİT BİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Trombositten zengin fibrin (TZF); bünyesinde bol miktarda trombosit ve büyüme faktörü bulunduran, santrifüj işlemi sırasında hiçbir kimyasal ajana ihtiyaç duymayan tamamen otolog ikinci nesil bir kan ürünüdür. TZF, hasar gören dokuya iyileşme ve artmış rejenerasyon kabiliyeti kazandırır. Üçüncü nesil olarak da T-TZF geliştirilmiştir. T-TZF, TZF'e göre daha yoğun bir fibrin ağına sahip olduğu için rezorpsiyon süresi daha uzundur. T-TZF'nin uzayan rezorpsiyon süresinin, kemik oluşumuna katkısı araştırılması hedeflenmektedir. Çalışmamızın amacı; tavşan tibialarına oluşturulan silindirik defektlerin test ve kontrol gruplarına uygulanan tedaviler sonucunda kemik dolumlarını değerlendirmektir. Çalışmamızda 28 adet sağlıklı, erkek, Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Tavşanların her iki tibiasının gövde kısmına silindirik defektler açıldı (3mm çapında, 4mm derinliğinde). Defektler e-PTFE, TZF ve T-TZF membranlarla örtüldü. Bir defekt, normal kemik iyileşmesini inceleyebilmek için boş bırakıldı. Operasyonlar sonrasında tavşanlar 7, 14, 28 ve 42. günlerde sakrifiye edildi ve tibiaları çıkarıldı. Alınan örnekler mikro-bilgisayarlı tomografi (µBT) ile analiz edildikten sonra histomorfometrik olarak incelendi. µBT sonuçları istatistiksel olarak analiz edildiğinde, tüm gruplarda ve sakrifikasyon zamanları arasında istatistiksel olarak farklılıklar bulundu. Histolojik kesitlerden elde edilen sonuçlara göre de iyileşme ve yeni kemik oluşumu değerleri arasında istatistiksel olarak farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
Platelet rich Fibrin (PRF) is a second generation product which is enriched with thrombocyte and growth factors. PRF is an autologous product that is produced by centrifuge and does not include any biochemical modification. PRF enhances the regeneration and healing around the injured areas. T-PRF is developed as a third generation product. Resorption time of T-PRF is longer than PRF due to its denser fibrin network. In this study, prolonged resorption time of T-PRF's contribution on bone formation is investigated. The aim of this study is to evaluate bone fill inside the cylindrical defects randomly allocated to test or control treatments within the same animal model. 28 healthy male New Zealand rabbits were used in this study. The cylindrical defects were surgically created at both tibia (3 mm in diameter and 4 mm in length). Each tibia has two identical defects at the shaft of the bone. Defects were covered up with e-PTFE, PRF and Titanium-PRF (T-PRF) membrane. One defect area was used for a control group for the control of regular bone healing observation. The rabbits were sacrificed at 7, 14, 28, 42 days after operations. The both tibias of the rabbits were excised. The samples were analyzed by micro computerized tomography (µCT). After µCT screening, all samples were examined histologically. After analyzation with µCT, there was a statistical difference between each group and the sacrification times. The histological samples showed that there was a difference between each groups according to healing and new bone regeneration.