Nanotitanyum trombositten zengin fibrinin gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler ve yara iyileşmesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Effectiveness of Nanotitanium Platelet-Rich Fibrin on Gingiva-Derived Mesenchymal Stem Cells and Wound Healing
- Tez No: 1004514
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR, DOÇ. DR. SEÇİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yeni bir biyomateryal olarak geliştirilen NTi-TZF membranın gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler üzerindeki biyolojik etkilerini değerlendirmek ve bu etkileri L-TZF ve T-TZF membranlarla karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Sistemik olarak sağlıklı bir gönüllü erkek bireyden gingiva ve venöz kan örnekleri alındı. Kan örnekleri, cam tüp ve nano-boyutta titanyum kaplı tüpte 2700 rpm'de 12 dakika, titanyum kaplı tüpte ise 2700 rpm'de 20 dakika santrifüj edilerek TZF pıhtıları elde edildi. Elde edilen pıhtılar metal kutu ve kompresör kullanılarak membran formuna dönüştürüldü. Membranların 1., 3. ve 7. günlerde önceden izole ve karakterize edilmiş gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler üzerindeki etkileri; canlılık, apoptoz, ELISA ve qRT-PCR analizleriyle değerlendirildi. Ayrıca membranların 1 ve 3 günlük salınımlarının yara iyileşmesine etkileri in vitro olarak incelendi. TZF membranlarının 1., 3. ve 7. günlerdeki morfolojisi SEM ile analiz edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Canlılık analizlerinde 1., 3. ve 7. günlerde L-TZF membran grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde en yüksek canlılık oranları görüldü (p<0.05). NTi-TZF grubunda ise 1. ve 7. günlerde canlılık değerleri T-TZF, negatif kontrol ve pozitif kontrol gruplarından daha yüksek bulundu. NTi-TZF ile T-TZF grupları arasında anlamlı fark izlenmedi. Flow sitometri analizinde gruplar arasında apoptoz ve nekroz yüzdeleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05); ancak 1. ve 3. günlerde TZF membran içeren gruplarda apoptoz ve nekroz oranları kontrol gruplarına kıyasla daha düşüktü. Yara iyileşmesi deneylerinde 12. ve 24. saatlerde pozitif kontrol ve NTi-TZF membran grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha küçük yara yüzey alanı ölçüldü. Sonuç: NTi-TZF membranın gingiva kaynaklı mezenkimal üzerinde sitotoksik etkisi görülmemiştir. TZF membranlar kök hücrelere karşı anti apoptotik bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of the NTi-PRF membrane, a newly developed biomaterial, on gingiva-derived mesenchymal stem cells by comparing it with L-PRF and T-PRF membranes. Materials and Methods: Gingival and blood samples were obtained from a systemically healthy male volunteer. Blood samples were centrifuged in a glass tube and a nano-titanium-coated tube at 2700 rpm for 12 minutes, and in a titanium tube at 2700 rpm for 20 minutes. The obtained PRF clots were compressed into membranes using a compressor and a metal lid inside a metal box. Viability, apoptosis, ELISA, and qRT-PCR experiments were performed on previously isolated and characterized gingiva-derived mesenchymal stem cells at days 1, 3, and 7 using the PRF membranes. The effects of 1- and 3-day PRF membrane releasates on wound healing were examined in vitro. The morphology of the PRF membranes on days 1, 3, and 7 was evaluated using SEM. Data obtained from the experiments were analyzed statistically. Results: In the viability analysis, the L-PRF group showed the highest mean viability value at days 1, 3, and 7, which was statistically significant (p < 0.05). The NTi-PRF group exhibited higher mean viability values than the T-PRF, negative, and positive control groups at days 1 and 7. However, there was no statistically significant difference between the NTi-PRF and T-PRF groups. Flow cytometry analysis revealed no statistically significant differences in the mean percentages of apoptosis and necrosis among the experimental groups (p > 0.05). However, on days 1 and 3, the percentages of apoptosis and necrosis were lower in the PRF membrane groups compared with the control groups. In the wound healing assay, the positive control and NTi-PRF membrane groups showed significantly smaller wound surface areas at 12 and 24 hours. Conclusion: The NTi-PRF membrane demonstrated no cytotoxic effects on gingiva-derived mesenchymal stem cells. PRF membranes exhibited anti-apoptotic effects on stem cells.