Diyarbakır ili'ne ait bazı Alcea l. türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri
Some Alcea l. species of diyarbakir province morphological and anatomical properties
  1. Tez No: 566977
  2. Yazar: FAHRETTİN BÜYÜKBAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA HOŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Diyarbakır ilinde bulunan bazı Alcea L. türleri Diyarbakır'ın değişik yerlerinden 2018-2019 yılları arasında Haziran-Temmuz aylarında toplandı. Alcea türlerinin teşhisleri yapıldı. Bitkilerin gövde, yaprak, tüy, polen çiçek ve meyveleri anatomik ve morfolojik olarak incelendi. Morfolojik çalışmalar için türlerin; vejetatif ve generatif organlarının ölçümleri alındı ve sonuçlar için tablolar oluşturuldu. Anatomik incelemelerde, yine türlerin organlarının kesitleri alındı, alınan kesitlerin kameralı mikroskop yardımıyla fotoğrafları çekildi. Bunun yanında türlerin teşhislerinin kesinliği için tüy ve polenlerinden de yararlanıldı. Alcea türleri tıbbi amaçlı, eczacılık ve boya sektöründe kullanılması dolayısı ile bu türlere karşı ilgiyi artırmıştır. Bu türlerinin karakterleri bakımından ayırt edilmeleri oldukça zordur. Bu durum, bitkinin yanlış kullanımına neden olabilir. Bu yüzden özellikle tıbbi kullanımı olan bitkileri barındıran familya ve cinsler üzerinde biyolojik çalışmaların arttırılmasının doğru olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Some Alcea L. species found in Diyarbakır were collected from different parts of Diyarbakır in June-July between 2018-2019. Alcea species were identified. Stems, leaves, feathers, pollen flowers and fruits of plants were examined anatomically and morphologically. For morphological studies; vegetative and generative organs were measured and tables were prepared for the results. In anatomical examinations, organs of the species were taken and photographs of the sections were taken with the help of a camera microscope. In addition, feather and pollen were used for the identification of the species. Alcea species are used in medical, pharmaceutical and dyeing industries, thus increasing interest in these species. It is very difficult to distinguish these species in terms of their character. This can lead to misuse of the plant. Therefore, we believe that it is appropriate to increase biological studies especially on families and genera that contain plants with medicinal use.