Şiddet kavramının sanattaki yansımaları
Reflections of violence concept in art
- Tez No: 567045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şiddet kavramı, varoluşun başlangıcından beri yaşamın bir parçasıdır. Günümüzde, genel kanıya göre varlığa yönelik gerçekleşen zarar verici eylemler bütünü olarak tanımlanır. Ancak, şiddetin tarihsel sürecine bakıldığında, Farklı tarihsel dönem ve coğrafyalarda yaşayan toplumların, şiddeti anlamlandırma biçimlerinde değişimler olduğu görülmektedir. İlkçağda şiddet, doğanın yasası ve kutsanan bir kavram olarak kabul edilir. Gücü sembolize eder ve gündelik hayatın vazgeçilmez öğesidir. Yerleşik düzene geçilmesi ile birlikte, iktidar kurumları, şiddeti araç olarak benimserler ve 18.yüzyıla kadar bu kavramı, alenen sergilemekten kaçınmazlar. Bu dönemden sonra şiddet kavramı için sorgulama sürecine girilir ve şiddet görünürlükten görünmezliğe doğru bir hal almaya başlar. Sanatta şiddetin yansımaları ise farklı tarihsel dönemlerde yaşayan toplumların şiddet kavramını algılayış biçimleri ve sanat anlayışları ile ilintilidir. Bu çalışma, günümüze kadar üretilmiş olan resim, heykel, fotoğraf ve disiplinler arası sanat dallarında şiddetin, hangi değer ve yaklaşımlarda tasvir edildiğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of violence has been part of life since the beginning of existence. Nowadays, it is defined as the overall damaging actions directed at the existence according to the general opinion. However, when we look at the historical process of violence, it can be seen that there are differences in the ways that the societies living in different historical periods and at different geographies interpret violence. In the primeval era, violence was considered as a law of nature and a consecrated concept. It symbolized power and was an indispensable element of the everyday life. As the settlements became permanent, the ruling institutions adopted violence as a tool, and they did not refrain from exhibiting this concept publicly until the 18th century. After this period, it was a period during when the concept of violence has been questioned, and the violence has begun to transform from being visible to invisible. Reflections of violence in art are associated with the ways societies living in different historical periods perceived the concept of violence and with their understandings of art. In this study, the types of values and approaches used in depicting violence in art, sculpture, photography and interdisciplinary arts have been researched.