Comparative evaluation of verbal and verbal-written oral health education on the parents of early childhood caries patients undergoing general anesthesia
Genel anestezi altında diş tedavileri gerçekleşmiş olan erken çocukluk çağı çürüğü hastalarının ailelerine yönelik sözlü ve sözlü-yazılı eğitimin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 567099
  2. Yazar: NAZ YAZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumsal düzeyde ağız diş sağlığının iyileştirilmesi ancak çocukluk döneminden itibaren topluma yönelik koruyucu programların uygulanması ile mümkün olabilir. Yapılan araştırmalarda ağız-diş sağlığının sağlık programının en önemli bileşenlerinden birisi olduğu belirtilmektedir. Ebeveynlere uygulanan ağız ve diş sağlığı eğitim programları çocukların ağız ve diş sağlığını iyileştirmede büyük bir öneme sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, erken çocukluk çağı çürüğü tanısı konulan ve genel anestezi altında diş tedavileri gerçekleşmiş olan 4-6 yaş arasındaki çocukların ebeveynlerine uygulanacak sözlü ve sözlü-yazılı eğitim yöntemlerinin çocukların ağız diş sağlığı durumu ve ebeveynlerin bu konu hakkındaki bilgi düzeyleri üzerine etkisinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında 90 çocuk ve ebeveyni rastgele şekilde kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubundaki ebeveynlere sadece sözlü eğitim verilirken, deney grubundaki ebeveynlere hem sözlü hem de yazılı eğitim verilmiştir. Çalışma verileri eğitim öncesi ve sonrasında çocukların plak ve gingival indeks değerleri kaydedilerek ve ebeveynlere anket uygulanarak toplanmış ve SPSS 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; ebeveynlere uygulanan sözel ve sözel-yazılı eğitim yöntemlerinin her ikisinin de ailelerin ağız sağlığı bilgi düzeylerinin artırılmasında etkili olduğu, bununla birlikte sözel-yazılı eğitim uygulamasının daha etkin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamakla birlikte her iki eğitim yönteminin de çocukların ağız diş sağlığı davranışlarını değiştirmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Improvement of oral health at the social level can only be possible with the implementation of preventive programs for society from childhood. In literature, it is stated that oral health is one of the most important components of health program. Oral and dental health education programs for parents are of great importance in improving the oral and dental health of children.The aim of this study was to compare the effectiveness of verbal and verbal-written education programs on parent's oral healthcare knowledge level and oral health behavior change. The study was designed as an experimental research with two groups. 90 children and parents were randomly divided into two groups as control and experimental groups. Parents in control group received only verbal education while parents in experimental group received both verbal and written. The study data were collected before and after education by recording the Plaque Index (PI) and Gingival Index (GI) values of the children and by applying a questionnaire to parents and analyzed by SPSS 24.0 package program. According to the study results, both verbal and verbal-written methods were effective in increasing the oral health knowledge levels of the parents, however, verbal-written education program was more effective. In addition, although there is no difference between them, both verbal and verbal-written methods were effective in changing the child's oral health behavior.