The cutting stock problem with diameter conversion in the construction industry
İnşaat sektöründe çap tahvilli stok kesme problemi
  1. Tez No: 567162
  2. Yazar: DENİZ ALTINPULLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir boyutlu çubuk kesme problemi inşaat sektöründeki betonarme demirlerinin kesimi için sıklıkla uygulanmıştır. Yapı tasarımcısı gerekli çekme mukavemetini sağlayabilmeleri için kullanılan demirlerin çap büyüklüklerini belirler. Çap büyüklükleri, kullanılan betonarme demiri sayısı değiştirilerek betonun kesit alanındaki demirin alanı sabit kalmak şartıyla farklı büyüklüklere dönüştürülebilmektedir. Karar verici çapların büyüklüklerini birbirlerine tahvil ederek daha iyi kesme kalıpları oluşturabilir. Demir taleplerinin farklı dönemlerde olabileceğini varsayarak, zaman boyutu da hesaba katılmıştır. Malzeme kullanımını ve envanter tutma maliyetini enazlayacak şekilde çap büyüklüklerine, kesim zamanlarına ve kesme kalıplarına karar verilen bir stok kesme problemi üzerinde çalışılmıştır. Bu problemde ne kadar parça kesileceği, çap büyüklüğü belirlenmediği için klasik stok kesme probleminden farklılaşmaktadır. Çözüm önerisi olarak pseudo-polinomiyal bir formulasyon ve genetik algoritma yaklaşımı önerilmektedir. Sayısal sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The one-dimensional cutting stock problem has been widely used for reinforcement steel bar (rebar) in the construction industry. Diameter sizes of rebars are determined by the structural designer to provide tensile strength to the structure, and they can be changed if the ratio of cross-section area of rebars to the concrete area stays constant. The decision maker can decide to convert diameter size to generate better cutting patterns. Besides, the time dimension is considered by assuming the multi-period structure of rebar demand. We study the cutting stock problem that decides diameter sizes, cutting times, and cutting patterns to minimize the usage of raw material and holding cost. It differs from the classical cutting stock problem as it is not known how many pieces should be cut until diameter sizes are chosen. We propose a pseudo-polynomial formulation and a genetic algorithm to solve the problem. Computational results are provided.