Kobalt (II) ve Kadminyum (II) iyonlarının sulu çözeltiden klorit ihtiva eden killerle uzaklaştırılması
Removal of Kobalt (II) and Cadminium (II) ions with chlorite containing clays from aqueous solution
  1. Tez No: 567163
  2. Yazar: NEŞE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı doğal klorit kili kullanarak sulu çözeltiden kadmiyum (II) ve kobalt(II) iyonlarını uzaklaştırmaktır. Temas süresi, sıcaklık, başlangıç konsantrasyonu gibi adsorpsiyonu etkileyen parametreler incelendi. Kinetik veriler Lagergren, Ho Mc Kay, Weber Morris ve Elovich denklemlerine uygulandı. Kinetik deneysel veriler kobalt ve kadmiyum iyonları içinHo McKay hız denklemine uyduğu ve 298 K'deki korelasyon katsayılarının 0,9834, 0,997 olduğu hesaplanmıştır. İzoterm verileri Freundlich, Langmuir, temkin ve D-R modellerine uygulandı. 298 K, 308 K ve 318 K'deki Langmuir tek tabaka kapasitesi kobalt ve kadmiyum iyonları için sırasıyla 19,96, 12,73 ve 23,98 mg Co/g kil ve 25,12, 26,52, 25 mg Cd/g kil olarak hesaplandı. Termodinamik parametreler CO2+ ve Cd2+ iyonlarının doğal klorit kili üzerindeki adsorpsiyonun kendiliğinden, endotermik adsorpsiyon esnasında entropinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to remove cadmium (II) and cobalt (II) ions from aqueous solution by natural chlorite clay. Effecting adsorption parameters such as contact time, temperature, initial concentration were investigated. Kinetic experimental data were applied to Lagergren, Ho Mc Kay, Weber Morris, and Elowich equations. Kinetic experimental data was obeyed Ho Mc Kay equation for cobalt and cadmium ions and correlation coefficients are 0,9834 and 0,9997 at 298K respectively. The isotherm experimental data were analyzed by Freundlich, Langmuir, Temkin and Dubinin - Radushkevich models. Langmuir mono layer adsorption capacity of cobalt and cadmium ions were 19.96; 12.73 and 23.98 mg Co/g clay and 25.12; 26.52 and 25.00 mg Cd/g clay at 298, 308 and 318 K, respectively. The thermodynamic parameters indicated that adsorption of cobalt (II) and cadmium (II) ions onto natural klorit clay were spontaneous, endothermic, and the entropy increased during adsorption.