Sağlıklı, gingivitis ve periodontitis hastalarında dişeti oluğu sıvısı soluble CD 163, İnterlökin-1 Beta, İnterlökin-10 seviyelerinin incelenmesi
Gingival crevicular fluid soluble CD 163, İnterleukin-1 Beta, İnterleukin-10 levels in periodontal health and in patients with gingivitis, periodontitis
- Tez No: 567200
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde, gingivitisli ve periodontitisli hastalarda, soluble CD163 (sCD163), interlökin 1 beta (IL-1β) ve interlökin 10 (IL-10) dişeti oluğu sıvısı (DOS) düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çalışma sCD163 düzeylerinin periodontitisli ve gingivitisli hastalarda, sağlıklı bireylerde değerlendirildiği ilk araştırmadır. Çalışmaya, sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen Selçuk Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniğine gelen 80 gönüllü birey katıldı. Klinik periodontal parametreler; Plak indeksi, Gingival indeks, Sondlama cep derinliği ve Klinik ataçman düzeyi kaydedildi ve klinik ve radyografik olarak tanı konan hastalar çalışma gruplarına ayrıldı [25 sağlıklı (S), 25 gingivitisli (G), 30 periodontitis (P)]. Dişeti oluğu sıvısı toplandı ve deneyler yapılıncaya kadar -80˚C'de saklandı. DOS'da IL-1β, IL-10 ve sCD163 seviyeleri ELISA kullanılarak belirlendi. DOS sCD163 seviyeleri P grubunda H grubuna göre daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine gingival crevicular fluid (GCF) levels of soluble CD163 (sCD163), interleukin 1 beta (IL-1β) and interleukin 10 (IL-10) in healthy individuals and in patients with gingivitis and periodontitis. This is the first study in which GCF sCD163 levels were assessed in periodontitis and gingivitis patients and in healthy individuals. Systemically healthy and non-smoker 80 volunteer patients from Selcuk University, Periodontology department clinic participated in this study. Clinical periodontal parameters; Plaque index, Gingival index, Probing pocket depth and Clinical attacment level were recorded, and clinically and radiographically diagnosed patients were attended to study groups [25 healthy (H), 25 gingivitis (G), 30 periodontitis (P)]. GCF samples were collected and were stored in -80˚C until assay. IL-1β, IL-10 and sCD163 levels in GCF were assessed by using ELISA. Increased GCF sCD163 levels were found in P when compared to H (p0.05).