Ambulans çalışanlarında travma sonrası stres ve depresyon belirtilerinin incelenmesi
A research of posttraumatic stress and depression symptoms in ambulance staff
  1. Tez No: 567236
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruhsal Travma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yöntem: Araştırmanın örneklemi Mersin Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında çalışan 27'si kadın ve 32'i erkekten oluşan 59 ambulans çalışanıdır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Mesleki Bilgi Formu, Travmatik Stres Belirti Ölçeği, Yeti Yitimi Formu ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Mesleki travma yaşantıları olan ambulans çalışanlarında travmatik stres bozukluğu tanı oranı % 16.9; depresyon belirtilerinin görülme oranı hafif, orta ve şiddetli yelpazesinde %47.4 olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Methods: The sample of the study was composed of 59 ambulance staff consisting of 27 women and 32 men working in Mersin Emergency Health Services Stations. Personal Information Form, Occupational Information Form, Traumatic Stress Symptom Scale, Severity of Disability Scale and Beck Depression Scale were used as data collection tools. Results: Traumatic stress disorder diagnosis rate was 16.9% ; depression symptoms rate was found to be in the mild, moderate, and severe range, at total of 47.4% in ambulance workers depending on their occupational trauma experience.