Serebral palsili çocuklarda botulinum toksin enjeksiyonu sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon programının vücut fonksiyonları, aktivite ve katılım üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of physiotherapy and rehabilitation program following botulinum toxin injection on body functions, activity and participation in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 567263
  2. Yazar: KÜBRA SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı; Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda Botulinum Toksin-A (BoNT-A) enjeksiyonu sonrası çocuğa ve aileye özel hedefe yönelik aktivite tabanlı fizyoterapi ve rehabilitasyon programının, vücut fonksiyonları, aktivite ve katılım üzerine etkilerini araştırmaktı. Bu çalışmaya yaşları 3-10 yıl arasında değişen, kaba motor fonksiyon seviyesine göre seviye II ve III olan, haftada iki kez özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde“Geleneksel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı”(G-FTR) alan 24 spastik diplejik SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklar çalışma (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna, sekiz hafta, haftada iki gün, günde bir saat aile ve çocuğa özel, hedefe yönelik, aktivite tabanlı;“Yapılandırılmış Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı”(Y-FTR) uygulandı. Kontrol grubu G-FTR'na devam etti. Çalışma grubunda her çocuk için aktivite ve katılım ile ilgili hedefler aile, çocuk ve fizyoterapist tarafından oluşturularak Hedefe Ulaşma Ölçeği'ne (GAS) göre değerlendirildi. Program öncesi ve sonrası çocukların aktivite ve katılım durumları (Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri-PEDI), motor fonksiyonları (Kaba Motor Fonksiyon Ölçütünün ayakta durma ile yürüme, koşma ve zıplama alt bölümleri - GMFM D ve E), yürüyüş performansları (Gilette Fonksiyonel Yürüyüş Değerlendirme Anketi), denge (Pediatrik Denge Ölçeği), kas tonusları (Modifiye Ashworth Skalası ve Modifiye Tardieu Skalası), kas kuvvetleri (el dinamometresi), selektif motor kontrol becerileri (Alt Ekstremite Selektif Motor Kontrol Değerlendirmesi-SCALE), yürüyüş sırasında ekstremite pozisyonları (Gözlemsel Yürüyüş Skalası), yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri (GaitTrainer Biodex II) değerlendirildi. Ailelerin endişe ve memnuniyet durumları ve çocuklarının programa uyumları sorgulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of particularly structured for child and parent, goal directed, activity based physiotherapy and rehabilitation program following Botulinum Toxin (BoNT-A) injection on body functions, activity and participation in children with Cerebral Palsy (CP). 24 children with spastic diplegic CP aged between 3-10 years, in level II or III according to Gross Motor Function Classification System, received“the Traditional Physical Therapy and Rehabilitation Program”(T-PTR) twice a week at in a Special Education and Rehabilitation Center were included in this study. Children were divided into two groups as the study (n = 12) and control group (n = 12). The study group had“the Structured for Child and Parent, Goal Directed, Activity-Based Physical Therapy and Rehabilitation Program”(S-PTR) for an hour a day, twice a week for 8 weeks and the control group had T-PTR for the same duration. In the study group, goals related activity and participation were determined by child, parent and physiotherapist for each child and assessed according to Goal Attaintment Scale (GAS). Daily activities and participation (Pediatric Evaluation of Disability Inventory-PEDI), motor functions (Gross Motor Function Measurement standing and, walking, running and jumping sub division - GMFM D and E), walking performance (Gilette Functional Gait Assessment Questionnaire), balance (Pediatric Balance Scale), the muscle tone (Modified Ashworth Scale, Modified Tardieu Scale), muscle strength (manual muscle tester), selective motor control ability (Selective Control of Lower Extremity-SCALE), extremity positions during gait (Observational Gait Analysis), temporo-spatial characteristics of gait (Gait trainer Biodex II) of children were assessed before and after treatment. The parent's concern, satisfaction, and the child's compliance to the program were evaluated.