Bir yönetim sorunu olarak erbaş/erlerin askerliğe intibak meselesi: Firar suçu işleyen askerlere yönelik bir alan çalışması
As a management problem, the adaptation of private to military service: A field study for soldiers committing desertion crime
  1. Tez No: 567264
  2. Yazar: MESUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, genel olarak, firar olgusu ve buna sebep olabileceği tahmin edilen etmenler ortaya konulmuştur. Askeri hayat ve sivil hayat, birbirinden uzak tarzları, tamamen farklı dilleri ve farklı akışları olmasına karşın birbirleri üzerinde çok etkili olan iki kavramdır. Birinde yolunda gitmeyen bir durum olduğunda diğerinin sisteminde de aksaklıklar yaşanmaya başlamaktadır. Ya da aksine, sivil yaşamda elde edilen tecrübelerin askerliğe uyumu ve bazı durumların üstesinden gelmeyi kolaylaştırabileceği gibi askeri yaşam boyunca kazanılan tecrübeler ve üstesinden gelinen zorluklar da, sivil hayatta kişiyi olgunlaştırmakta ve bazı becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Tarih boyunca karşımıza çıkan bir kavram olan firar, geçmişten günümüze nasıl bir değişikliğe uğramış, hızla değişen çağımız alışkanlıklarından ne kadar ve ne şekilde nasibini almış, incelenerek, tartışılmaya çalışılmıştır. Araştırmalar sonucunda ihtiyaçlar ortaya konularak hem bu alanda yapılacak diğer çalışmalara bir fikir vermek hem de iki farklı yaşam arasında ortak bir dil oluşturmaya katkıda bulunabilmek, bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in general, the phenomenon of desertion and the factors that are considered to cause it areaddressed.Military life and civil life are two concepts that are very effective on each other, although they have different styles, different languages and different fluency. When one is in a situation that is not working properly, the other's system also starts to experience problems. On the contrary, experience in civilian life makes it easier to adapt to the military life and to overcome some situations or the experiences and challenges faced during military life also help in maturing people and helping them to develop some of their skills.The concept of desertion, which is a concept that has been encountered throughout history, are discussed by examining how much and how it has changed its way from the past to the present. The starting point of this study is to provide an idea to the future studies in this field by fulfilling the needs and to contribute to the formation of a common language between two different lifestyles.