İmidazol halkası içeren trisiklik moleküllerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 567356
  2. Yazar: MUHAMMED SENA ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Azot atomu içeren bileşikler heterosiklik kimyanın olduğu kadar biyolojik aktiviteleri sebebiyle farmasötik kimyanın da ilgisini çekmişlerdir. Bu atomu içeren heterosik bileşiklerin en önemlilerinden olan ve yapısında imidazol, pirol ve pirazin halka sistemine sahip bileşikler çeşitli fonksiyonel gruplarla türevlendirilerek oldukça etkili biyo-aktif ajanlara dönüştürülebilirler. Örneğin antiinflamatuvar, analjezik ve antispazmodik gibi farmakolojik özellikli birçok ilaç molekülünün yapısında yer almaktadırlar. Bu çalışmayla yapısında imidazol, pirol ve pirazin halka sistemleri içeren bileşiklerden olan imidazo[1,2-a]pirolo[2,1-c]pirazin türevi yeni bileşiklerin sentezi ve bunların temel antioksidan aktivite özelliklerinin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda beş yeni heterosiklik bileşik sentezlenmiştir. Bununla beraber bu bileşiklerin FCR (Folin-Ciocalteu İndirgeyici), FRAP (Ferrik İndirgeme Antioksidan Gücü) ve ORAC (Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi) değerlendirilmiş olup kapasitesi en yüksek ve en düşük bileşiklerin tespiti yapılmıştır. Ayrıca bileşiklerin bazı enzim inhibisyon değeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The compounds containing the nitrogen atom also attracted interest in pharmaceutical chemistry due to their biological activity as well as heterocyclic chemistry. Compounds having the imidazole, pyrrole and pyrazine ring system in their structure can be converted into highly effective bioactive agents by derivatizing with various functional groups. For example, pharmacological properties such as anti-inflammatory, anti-allergic and antispasmodic are involved in the structure of many drug molecules. In this study, synthesis of imidazo [1,2-a] pyrrolo [2,1-c] pyrazine derivative compounds containing imidazole, pyrrole and pyrazine ring systems and determination of their basic antioxidant activity properties were carried out. As a result of the study, five new heterocyclic compounds were synthesized. However, FCR (Folin-Ciocalteu Reducing), FRAP (Ferric Reduction Antioxidant Power) and ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) of these compounds were evaluated and the highest and lowest capacity of these compounds were determined. Besides some enzyme inhibition values of these compounds were determined.