Türkiye'de halk kütüphanelerinin sosyal yenilikçi girişimlerinde ileri adım: İşbirliğinin rolü
Social innovation in Turkish public libraries towards a collaborative initiative
- Tez No: 567381
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÖKKURT DEMİRTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumsal gelişmişliğe katkı sunarak toplumun odağında yer alan halk kütüphaneleri, yalnızca bireylere değil, geleceğe de ışık tutarak değişen ve gelişen dünya ile birlikte sürekli güncellenmekte ve geleneksel işlevlerinin yanı sıra yeni hizmetler sunma ihtiyacı doğmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan sosyal yenilik hareketi, bireylerin kütüphaneler aracılığı ile eşit imkanlara sahip olması veya kendi imkanları ile sahip olamayacağı ürün ve uygulamalardan sosyal medya aracığıyla haberdar olması ve böylece toplumsal eşitsizliğin üstesinden gelerek bireylerin sosyal kabulüne katkı sağlamaktadır. Halk kütüphanelerinin genel bütçe ve kaynakları göz önüne alındığında bu misyonu tek başına gerçekleştirmesi oldukça güçtür. Bu durum kütüphanenin geleceğe yönelik hedeflerini yerine getirmesini geciktirmektedir. Oysaki paydaşlarla gerçekleşen işbirlikleri bireyleri kucaklayarak toplumsal güvenin ve bütünlüğün sağlanması açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmamızın amacı, sosyal yenilik yaklaşımının halk kütüphanelerindeki önemine dikkat çekerek, bu doğrultuda gerçekleşen etkinliklerde işbirliğinde bulunan paydaşların konuyla ilgili farkındalıkları ve eğilimlerini öğrenmektir. Aynı zamanda işbirliğinin ve etkinliklerin görünürlüğünde ve sürdürebilirliğinde sosyal medyanın etkisi hakkında bilgi edinmektir. Araştırma kapsamında ortaya konan hipotez araştırma problemleri ile doğrulanmış ve bu süreçte betimleme ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda paydaşların işbirliği ve işbirliğinin sürdürülebilirliği konusunda istekli oldukları anlaşılmıştır. Gerçekleşen işbirliği kapsamlarının sosyal yenilik yaklaşımını da içine alan toplumsal katkı sağlamaya yönelik olduğu öğrenilmiştir. Aynı zamanda bu işbirliği ile düzenlenen etkinliklerin, iletişim ve sosyal medya ağı ile yaygınlaşıp görünürlüğünün artmasında ve devamlılığın sağlanmasında olumlu bir katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Sosyal yenilik, halk kütüphaneleri, halk kütüphanelerinde işbirliği, sosyal medya.
Özet (Çeviri)
Public libraries, which are at the center of the society by contributing to social development, are constantly updated not only to individuals but also to the future, with the changing and developing world, and the need to offer new services besides traditional functions. The social innovation movement that emerged at this point contributes to the social acceptance of individuals by being aware of the products and applications that they cannot have with their own means through social media and through social media and thus overcoming social inequality. Considering the general budget and resources of public libraries, it is very difficult to realize this mission alone. This situation is delaying the library's fulfillment of its future goals. However, cooperation with stakeholders is important in terms of ensuring social trust and integrity by embracing individuals. In this context, the aim of our research is to draw attention to the importance of social innovation approach in public libraries and to learn about the awareness and tendencies of the stakeholders who cooperate in these activities. At the same time, to learn about the impact of social media in the visibility and sustainability of cooperation and activities. The hypothesis revealed in the study was confirmed by research problems and descriptive and survey technique was used in this process. As a result of the research, it was understood that the stakeholders were keen on the cooperation and cooperation. It has been learned that the scope of cooperation is aimed at providing social contribution including social innovation approach. At the same time, it has been concluded that the activities organized with this cooperation make a positive contribution to increasing the visibility and sustainability of the communication and social media network. Keywords Social innovation, public libraries, collaboration in public libraries, social media.