Erkek futbolcularda çabukluk antrenmanlarının pozitif ivmelenmeye etkisi
The effects of quickness training on positive acceleration in male football players
  1. Tez No: 567380
  2. Yazar: HÜLYA ADALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZANFER KEMAL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma erkek futbolcularda 8 haftalık çabukluk antrenmanın pozitif ivmelenmeye olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya Kocaeli Büyük Derbentspor'da oynayan 20 futbolcu ile Darıca Kültür ve Martıspor'da oynayan 18 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Büyük Derbentspor deney grubu (yaş 21,8±2,35 yıl, boy 1.78,05±4,097 m, vücut ağırlığı 75,30±7,821 kg ve spor yaşı 8,50±2,30 yıl), Darıca Kültür ve Martıspor kontrol grubu (yaş 21,5±2,455 yıl, boy 1.74,34±5,246 m, vücut ağırlığı 71,47±7,691 kg ve spor yaşı 8,11±1,96) olarak belirlenmiştir. Çalışmanın başlangıç aşamasında deney ve kontrol grubuna T çeviklik testi, 15m ivmelenme ölçümü ve Dikey Sıçrama testi uygulanmış, kontrol grubu standart antrenmanlarına devam ederken, deney grubu standart antrenmanların yanı sıra 8 hafta süresince çabukluk antrenmanı yapmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Grup içi değerlendirme için Paried Sımple T test ve gruplar arasındaki farkı bulmak için Independent Samples t test uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan çalışma grubu ve kontrol grubu son test değerlerine ilişkin 5 metre arasında anlamlı farklılık görülmezken 10 m, 15 m, dikey sıçrama ve çeviklik testi arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Kontrol grubu ön test-son test değerlerine ilişkin 5 m, 10 m, 15 m arasında anlamlı farklılık görülmezken(p>0,05), dikey sıçrama ve çeviklik testi arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of 8-week training on positive acceleration in male football players. Method: This study was carried out with 20 footballers who played in Kocaeli Büyükderbentspor and 18 footballers who played in Darıca Kültür and Martıspor. Derbentspor experiment group (age 21,8 ± 2,35 years, height 1.78,05 ± 4,097 m, body weight 75,30 ± 7,821 kg and sport age 8,50 ± 2,30 years), Darıca Culture and Martıspor control group ( The mean age was 21,5 ± 2,455 years, height 1.74,34 ± 5,246 m, body weight 71,47 ± 7,691 kg and sport age 8,11 ± 1,96 years. T agility test, 15m acceleration measurement and Vertical Splash test were applied to the experimental and control groups in the initial stage of the study. The data were analyzed in SPSS 20.0 package program. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine the distribution of data. Since the data were distributed normally, t test and Paried Simulated T test were applied in independent groups to determine the differences between groups.