Kolorektal kanserlerde HLA-G'nin doğal öldürücü İnhibitör Reseptörler ile etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction of HLA-G with natural killer Surface Marker kir in Kolorectal cancer
  1. Tez No: 567419
  2. Yazar: EZGİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SAVRAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İmmün sistem, konağı dış ve iç tehditlere karşı savunmakla görevli organize bir sistemdir. Tümör hücreleri de neticede kendi öz hücrelerimizdir ancak normal hücrelerden farklı olarak bazı yüzey antijenleri taşıyabilmekte ve bunlar immün sistem tarafından 'yabancı' olarak algılanıp immün yanıta yol açabilmektedir. Çoğu kanser hücresi immüniteden kaçabilmek için yüzey antijenleri sentezlemezler ya da azaltırlar, bu nedenle de konakçı tarafından ayrıştırılamazlar. Etkili bir immün takip yüzey antijenleriyle birlikte insan lökosit antijen (human leukocyte antigen (HLA)) ifadesi de gerektirmektedir. Tümör hücrelerindeki HLA antijenleri farklılıkları bu hücrelerin, doğal öldürücü (NK) hücrelerden kaçışına sebep olan bir mekanizma olarak öne sürülmüştür. Kolorektal kanser (KRK), HLA-G antijenlerinin hücre yüzeyinde artışı, NK hücre işlevlerinde bozulma ve immün sistemden kaçış gibi bireyin immün sisteminde çok sayıda değişikliklere neden olabilir. Bu durumun kötü prognoz üzerine etkisi olduğu sanılmaktadır. Çalışmamızda, periferik kan serumlarından ELISA yöntemi ile çözünebilir HLA-G (sHLA-G) seviyelerinin belirlenmesi ve tümörlü dokuda immünohistokimya (IHK) yöntemi aracılığıyla HLA-G ifadesinin kayıp ya da yokluğuna bakılması ve NK hücrelerinin öldürücü inhibitör reseptör (KIR) yüzey belirteçlerinin tümör dokusuna infiltrasyonuna bakılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, KRK'li hastalardaki HLA-G ve KIR belirteçleri ifadesinin artış gösterdiği gözlenmiş ve dolayısıyla KRK'de güçlü, bağımsız ve faydalı bir prognostik belirteç olabileceği düşünülmüştür. Hasta ve kontrol serumlarındaki sHLA-G seviyeleri arasında bir farklılık gözlenmemiştir. Sonuçlarımız HLA-G ve KIR belirteçlerinin gelecekteki immünterapötik yaklaşımlar için umut vaad edici bir hedef olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Immunity is an organized system that defends the host against external and internal threats. Tumour cells can carry some surface antigens unlike normal cells and they can be perceived as 'unfamiliar' cells, therefore this antigens might cause an immune responce. Most cancer cells don't express or reduce the expression of surface antigens to escape immunity, therefore they are not eliminated by the host. An efficiant immune surveillance requires surface antigens along with the expression of human leukocyte antigen (HLA). The differences of HLA antigens in tumor cells have been suggested as a mechanism that causes tumor cells to escape from natural killer (NK) cells. Colorectal cancer can cause poor prognosis and numerous changes in individual's immune system like the increasement of HLA antigens in cell surface, the deterioration of NK cell function and escape from the immunity. In our study, we aimed to determine soluble HLA-G (sHLA-G) antigens by ELISA method from peripheral blood serum samples, to investigate the loss or absence of HLA-G expression in tumor tissue through immunohistochemistry (IHC) and the infiltration of KIR (killer-cell immunoglobulin- like receptor) indicators on NK cell surface to the tumour tissue. As a result of this study, it was observed that the expression of HLA-G and KIR markers in patients with CRC increased and it might be a strong, independent and useful prognostic marker in CRC. We did not observe any difference between sHLA-G levels. Our results suggest that HLA-G and KIR markers may be a promising target for future immunotherapeutic approaches.