Genç futbolcularda dikey sıçrama profili ve sprint performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between vertical splash profile and sprint performance in young soccer players
- Tez No: 567426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Futbol, içerisinde çok ve karmaşık hareketleri barındırmasından dolayı performansı etkileyen birçok faktör ortaya çıkmaktadır. Bu faktörlerin tespit edilmesi ve birbirleri ile olan ilişkilerinin belirlenmesi sporcuların performanslarının arttırılması için gerçekleştirilen antrenman programlarının daha verimli hale getirilmesi için etkili olacaktır. Buradan yola çıkarak, anaerobik güç ölçütlerinden olan dikey sıçrama özelliği ile anaerobik güç kullanılarak yapılan kısa mesafeli (10-20-30 Metre) sprint koşuları arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığının tespit edebilmesi ve sporcuların performanslarına katkı sağlayabilecek önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Araştırma grubu, 19 yaş altı liginde aktif olarak müsabakalara katılan 16 erkek (yaş ortalaması x=18) profesyonel futbolcudan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan futbolcuların antropometrik ölçümleri, aktif sıçrama ve skuat sıçrama, derinlik sıçraması, 4 tekrarlı sıçrama(yerle temas süresi), reaktivite indeksi (havada kalma / yerle temas süresi), 10-20-30m sprint ölçümleri alınmıştır. Ölçümler Probotics Just Jump cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesi için Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde anlamlılık düzeyi p0.05). Dikey sıçramalar ve sprint performanslarının futbol branşındaki önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Etkili olan anaerobik enerji sistemleri bu performansların sonuçlarında önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Football has many and complex movements in it and many factors affect performance. Determining these factors and determining their relationships with each other will be effective in making the training programs that are performed to increase the performances of athletes more efficient. From this point of view, it is aimed to determine whether there is any relation between short-distance (10-20-30 Meters) sprint runs using anaerobic power by using the vertical jumping feature which is one of the anaerobic power criteria and to make suggestions that can contribute to the performances of the athletes. The research group consisted of 16 male (average age x = 18) professional footballers who actively participated in the competition under the age of 19. Anthropometric measurements, active splashing and splashing, depth splashing, 4 repetitive jumps (ground contact time), reactivity index (contact time / ground contact time), 10-20-30m sprint measurements were taken. Measurements were performed using the Probotics Just Jump device. In the analysis of the data, Spearman Correlation analysis was performed to determine whether there is a relationship between the variables. The level of significance was accepted as p 0.05). The importance of vertical jumps and sprint performances in the football branch is once again understood. The effective anaerobic energy systems play an important role in the results of these performances.