Hakkâri bölgesinde iki eşliliğin (Kumalığın) evdeki ergen çocuklar üzerinde etkisi
The effect of polygamy on adolescents children at home in the Hakkari region
- Tez No: 567444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kumalık kavramının evin içinde yaşayan çocuklar tarafından nasıl değerlendirildiğini, bu yaşantıdan çocukların nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Çalışmada çocukların kumalığa karşı bakış açısı, çocuklara göre aile hayatlarının nasıl bir değişime uğradığı okul hayatlarının, psikolojik durumlarının, sosyal yaşamlarının nasıl etkilendiği tespit edilmek istenmiştir. Çalışma, sıklıkla kadın gözüyle değerlendirilen çok eşliliğin (kumalığın), bu konuda hep arka planda kalan çocuklar tarafından ne ifade ettiğini, nasıl duygular oluşturduğunu araştırması sebebiyle önem arz etmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Hakkâri ve çevresinde yaşayan 15-18 yaş aralığındaki çocuklar oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze mülakat/bireysel görüşme ve gözlem metodu birlikte kullanılmıştır. Araştırma için demografik bilgilerin yanında yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular hazırlanarak derinlemesine bilgi alınmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel-yorumlayıcı analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Katılımcılara sorulan sorular ve verilen cevaplar birbirleriyle ve kendi içlerinde karşılaştırılarak tablolar oluşturulmuştur. Benzerlikler ve farklılıklar yorumlanarak açıklanmıştır. Katılımcıların kimliklerini deşifre etmemek için isimler kısaltmalar halinde verilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal how the concept of Polygamy is evaluated by children living in the same house and how children are affected by this life. In this study, it is aimed to determine the children's point of view towards Polygamy, how their family lives have changed according to children, how their school life, psychological conditions and social life have been affected. The study is important because it explores what polygamy, which is often evaluated with the eyes of women, means for the children who are always in the background and what feelings they create. The study group of the research consists of children aged between 15-18 years living in and around Hakkari. In the study, face-to-face interview / individual interview and observation method, which are the qualitative research methods, were used together. For the research, in addition to demographic information, semi-structured open-ended questions were prepared for in-depth information. The obtained data have been evaluated with descriptive-interpretive analysis method. The questions asked to the participants and answers given by them have been created in the table compared with each other and their own interior. Similarities and differences are interpreted and explained. In order not to decipher the identity of the participants, the names are given in abbreviations.