Türk anayasa düzeninde milliyetçilik kavramının kullanılması
Employing the nationalism concept in Turkish constitutional order
- Tez No: 567454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Milliyetçilik, hiçbir dönem durağan kalmamış ve daima değişebilen, dönüşebilen ve çağa uyarlanabilen bir kavram olmuştur. Bu sebepten dolayı her devirde varlığını gösterebilmiş ve aynı şekilde Türk anayasa tarihinde de farklı isimler altında olsa da yerini korumuştur. Bu tez çalışmasında da öncelikle temel milliyetçilik teorileri incelenmiş, akabinde anayasal süreç içerisinde milliyetçilik anlamında doğan kavramsal farklılıkların sebebi ve sonuçları tarihsel süreç ile birlikte araştırılmıştır. Nihayetinde Anayasa Mahkemesi içtihatları ile milliyetçiliğin somut olarak pratikte uygulanışı örneklerle ortaya konulmuş ve sonuca dair bir takım öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda ise çalışma içerisinde de vurgulandığı gibi milliyetçilik kavramının dönemsel farklılıklara sahip olmasına rağmen esasen bu farklılıkların ortak amaçlardan kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Bu minvalde gözlenen temel amaçlar şu şekilde özetlenebilir: Üniter devlet yapısını ve cumhuriyeti, farklı ve ayrılıkçı olarak görülen ideolojilere karşı korumak ve milliyetçiliği anayasal güvence altına alarak toplum inşası sürecinde kurumsal bir araç olarak kullanabilmek.
Özet (Çeviri)
Nationalism is never non-deploying at any time and it is always an expanding, changeable and adaptable concept. Fort this reason, it has been able to show its existence in any era and due to the same reason, it has managed to hold its own existence in the Turkish constitutions even though its name was changed more than once. In this case, first of all the theories of basic nationalism were analyzed, and then the reason and results of conceptual differences born in the sense of nationalism in the constitutional process were investigated together with the historical process. In the end, the case law of the Constitutional Court and the practical application of nationalism with concrete and some suggestions were presented. As a result of the study, it has been observed that although the concept of nationalism has periodic differences as emphasized in the study, these differences mainly stem from common goals. These main objectives can be summarized as follows: To protect the unitary state structure and the republic against the ideologies seen as different and separatists and to use the nationalism as a corporate tool in the process of community building by guaranteeing the constitution.