Jun'ichirō Tanizaki'nin romanlarının arketipsel sembolizm açısından incelenmesi
An analysis of Jun'ichirō Tanizaki's novels by archetypal symbolism
  1. Tez No: 567453
  2. Yazar: DİLARA SERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung (1875- 1961) tarafından oluşturulan Analitik Psikoloji'ye göre kişinin bilinçdışı kişisel ve kolektif olmak üzere ikiye ayrılır. Kişisel bilinçdışı kişinin kendi edindiği deneyimlerden oluşurken, kolektif bilinçdışının ilk insanın var olduğu süreden günümüze kadar atalarının edindiği deneyimlerden miras kalan ilk imgelerden yani arketiplerden oluştuğu düşünülür. Bu arketiplerin varlığını rüyaların ve dinlerin yanı sıra edebiyat alanında da görmek mümkündür. Kolektif bilinçdışının en önemli arketipleri kişinin birey olma sürecinde büyük etkisi olan gölge, anima-animus ve benlik arketipleridir. Persona ise bilinç yüzeyinde olan ancak bireyin kendisini tanıması açısından önem taşıyan bir diğer arketiptir. Tez çalışmamızın konusu çağdaş Japon edebiyatının önemli yazarlarından olan Jun'ichirō Tanizaki (1886- 1965)'nin Naomi, Manji ve Anahtar adlı romanlarının arketipsel sembolizm açısından incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
According to Analytical Psychology, which was created by Swiss psychiatrist Carl Gustav Jung (1875- 1961), one's unconscious is divided into two as personal and collective. While the personal unconscious consists of the experiences of the person himself, the collective unconscious is thought to be composed of the first images i.e the archetypes inherited from the experiences of his ancestors from the time of the first human being until today. It is also possible to see the existence of these archetypes in the field of literature as well as dreams and religions. The most important archetypes of the collective unconscious are shadow, anima-animus and self archetypes, which have a great impact on the individuation process of becoming an individual. Persona is another archetype in consciousness but important for the individual to recognize himself. This thesis, focuses on the analysis of Jun'ichirō Tanizaki (1886- 1965)'s novels Chijin no Ai, Manji and Kagi by archetypal symbolism.