Hemodiyaliz hastalarında beden imajı ve kişilik özelliklerinin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of body image and personality characteristics with quality of life in hemodialysis patients
  1. Tez No: 567471
  2. Yazar: MERVE KAVLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma hemodiyaliz hastalarının beden imajı ve kişilik özellikleri ile yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Denizli'de bir sağlık kuruluşu ve üniversite hastanesinin hemodiyaliz ünitesinde takipli olan ve üç farklı diyaliz merkezinde tedavi gören hemodiyaliz hastaları oluşturmuştur. Veriler; hastaların demografik ve tanıtıcı özelliklerini belirlemek için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Eysenck Kişilik Envanteri, Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği, Duke Sağlık Profili ile toplanmıştır. Veriler, hastaların hemodiyaliz seansına geldikleri günlerde yüz-yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış, SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özelliklerine göre EKA-GGK'dan aldıkları puan ortalamaları nörotisizm, dışa-dönüklük, psikotisizm alt boyutları için sırasıyla 4.27±1.28, 1.90±2.19, 1.67±1.31; BİBSÖ'nden aldıkları puan ortalamaları görünüşü düzeltme, olumlu mantıksal kabullenme, kaçınma için sırasıyla 23.36±4.60, 25.82±4.35, 20.37±3,66; DUKE ' nden aldıkları puan ortalamaları ise sırasıyla fiziksel, mental, sosyal, genel, algılanan sağlık ve benlik saygısı puanları 42.76±28.76, 54.55±24.80, 55.11±25.24, 50.81±20.57, 37.07±37.12, 47.75±22.49 iken, anksiyete, depresyon, anksiyete- depresyon, ağrı, yetersizlik puanları ise, 47,75±22,49, 50.94±26.76, 49.14±22.81, 45.17±37.24, 27.13±26.06 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned as cross-sectionally to investigate the relationship between body image and personality and quality of life in hemodialysis patients. The population of the study consisted of hemodialysis patients followed up in the hemodialysis unit of a health institution and university hospital in Denizli and treated in three different dialysis centers. Data were collected with Personal Information Form, Eysenck Personality Inventory, Body Image Coping Strategies Scale and Duke Health Profile by using face-to-face interview and analyzed with SPSS package program. Mean values of patients obtained from EPQR-A according to sociodemographic characteristics were respectively 4.27±1.28, 1.90±2.19, 1.67±1.31 for neuroticism, extroversion, psychoticism; the mean values obtained from the BICSI were respectively 23.36±4.60, 25.82±4.35, 20.37±3.66 for appearance correction, positive logical acceptance, avoidance; the mean values obtained from DUKE were respectively 42.76±28.76, 54.55±24.80, 55.11±25.24, 50.81±20.57 for physical, mental, social, general, perceived health and self-esteem while the mean values for anxiety, depression, anxiety-depression, pain, inadequacy were determined respectively 47.75±22.49, 50.94±26.76, 49.14±22.81, 45.17±37.24, 27.13±26.06.