Yenidoğan ünitesi antibiyotik kullanımı ile kültür sonuçları ilişkisi
- Tez No: 567470
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Sepsisin görülme sıklığı, ülke, bölge, toplum ve hastaneler arasında ve kimi zaman aynı hastanede bile zamansal farklılıklar göstermektedir. Tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelerle ölüm oranı son 10 yılda %30-40'lardan %5-10'lara inmiştir. Ancak halen önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Yenidoğan sepsisi olasılığını düşündüren belirti ve bulguların olduğu bebekte muayene ve kültür örnekleri alınır alınmaz tedaviye başlanmalıdır. Yenidoğan sepsisinde belirti ve bulguların başlama zamanı, etkenin edinildiği ortam ve (varsa) enfeksiyon odağına ilişkin bilgiler temelinde, olası etkenler veya riskler ile olası antibiyotik duyarlılığına göre ampirik antibiyotik tedavisi başlanır. Yenidoğan servisinde akılcı antibiyotik kulllanılması, mümkün olduğu kadar dar spektrumlu antibiyotiklerin tercih edilerek geniş spektrumlu olanların ciddi enfeksiyonlarda uygulanması, kültür sonuçlarına göre tedavilerin erkenden sonlandırılması veya etkene yönelik olarak monoterapiye geçilmesi, profilaktik antibiyotik kullanımında kaçınılması, ünitelerin sepsis etkenlerini ve antibiyotik duyarlılık profillerini belirleyerek tedavi şemalarını belirlemeleri gerekmektedir. Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Yenidoğan servisinde takip ve tedavi edilen, kültürlerinde üreme olan enfeksiyon düşünülen veya düşünülmeyen hastaların kültür ve antibiyogram sonuçlarının karşılaştırılması, ampirik başlanan antibiyotiklerin kültür antibiyogramlarla uyumu, antibiyotik direnci gelişme durumu, nazokomiyal enfeksiyonların görülme sıklığı, antibiyotik stratejimiz, bundan sonra ampirik başlanacak antibiyotiklerin seçilmesi ve tedavi başarılarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Servisinde 2012-2017 tarihleri arasında yatırılan hastalardan alınan kültürler, kültür alınma yerleri, üreyen mikroorganizmalar, ampirik başlanan tedaviler, antibiyogarm sonuçları ve başlangıç antibiyotiklerinin uygunluğu, antibiyotik tedavi sonrası kontrol kan kültürleri, kültürde üreyen mikroorganizmalar ve mortalite durumları retrospektif olarak incelendi. Hastaların verilerine hastane veri tabanı ve hasta kayıt ve takip sisteminden ulaşıldı. 2012-2017 tarihleri arasında mikrobiyoloji laboratuarında yenidoğan ünitesinden gönderilen, özelikle vücut sıvı kültürlerinde üreme olanların hasta dosya ve epikrizleri incelenerek klinik tedavi, antibiyogarm ve kullanılan antibiyotiklerin uygun olup olmadığına bakıldı. Sepsis tanısında klinik ve laboratuvar bulgularının birlikte değerlendirildiği Töllner Skorlaması kullanıldı. Töllner Skorlamasında, ciltte renk değişikliği, hipotoni, bradikardi, apne, hepatomegali, solunum sıkıntısı, gastrointestinal bulguların varlığı, lökosit sayısı (25000/mm3), lökositozda sola kayma (I/T > 0,2), trombositopeni (
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of sepsis varies temporally between countries, regions, communities and hospitals and sometimes even in the same hospital. With the improvements in diagnosis and treatment methods, mortality rate has decreased from 30-40% to 5-10% in the last 10 years. However, it is still an important cause of morbidity and mortality. In the infant with signs and symptoms suggesting the possibility of newborn sepsis, treatment should be started as soon as examination and culture samples are taken. In neonatal sepsis, empirical antibiotic therapy is initiated according to the possible factors or risks and possible antibiotic susceptibility based on the information on the time of onset of signs and symptoms, the environment where the agent was acquired and the focus of infection (if any). The use of rational antibiotics in the neonatal ward, the use of narrow-spectrum antibiotics as much as possible, the application of broad-spectrum antibiotics in severe infections, early termination of treatments according to culture results, or switching to monotherapy for the causative agent, the avoidance of prophylactic antibiotic use, and the determination of antibiotic susceptibility profiles of the units must be determined. In this study, the comparison of culture and antibiogram results of patients who were followed up and treated in Erciyes University Neonatal ward, whose culture was thought to be reproductive or not, comparison of empirical antibiotics with culture antibiograms, development of antibiotic resistance, incidence of nasocomial infections, antibiotic strategy, and evaluation of treatment success was aimed to evaluated. Materials and Methods: Cultures, culture sites, reproductive microorganisms, empirical initiation, antibiotic results, and suitability of antibiotics were evaluated from the patients who were hospitalized with neonatal sepsis between 2012 and 2017 in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Neonatal Department. After the antibiotic treatment, control blood cultures, microorganisms grown in culture and mortality were analyzed retrospectively. The data of the patients were obtained from the hospital database and patient registration and follow-up system. The patient files and epicrisis of the patients who were sent from the neonatal unit in the microbiology laboratory between 2012-2017, especially those with growth in body fluid cultures, were examined for clinical treatment, antibiogarm and the suitability of the antibiotics used. Tollner Scoring was used in the diagnosis of sepsis in which clinical and laboratory findings were evaluated together. Tollner score, skin discoloration, hypotonia, bradycardia, apnea, hepatomegaly, respiratory distress, presence of gastrointestinal findings, leukocyte count ( 25000 / mm3), leukocytosis left shift (I / T> 0,2), thrombocytopenia (