Preterm bebeklerde emzirme destekleyici sistemin tam anne memesine geçiş ve emme başarısı üzerine etkisi
Effects of breastfeeding supporting system on full breastfeeding and suction success in preterm infants
  1. Tez No: 567479
  2. Yazar: ÇİLER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, preterm bebeklerde emzirme destekleyici sistem (EDS) kullanımının tam anne memesine geçiş ve emme başarısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 04 Ocak 2018- 02 Temmuz 2019 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Evreni, 20 Kasım 2018- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı klinikte yatan preterm bebekler ve anneleri oluşturmuştur. Örneklemi ise araştırma grubu seçim kriterlerine uyan bebekler ve anneleri oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü için yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık seviyesinde, 0.95 güven aralığında ve 1.18 etki büyüklüğü ile araştırmanın gücünün 0.97 olduğu belirlenmiştir. Deney grubundaki bebekler (n=33) tam anne memesine geçene kadar beslenme öğünlerinde önce tek başına anne memesini emmiş, arkasından EDS ile desteklenmiş anne memesini emerek beslenmiştir. Kontrol grubundaki bebeklere (n=32) klinik beslenme protokolü dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Preterm Bebek İzlem Formu”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, Cronbach alfa katsayı hesaplaması, bağımsız gözlemciler arası uyum analizinde Kappa testi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve ailelerden aydınlatılmış onam alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of breastfeeding support system on transition to full breastfeeding and sucking success in preterm infants. Materials and Methods: The study was conducted in a neonatal intensive care unit of a university hospital between January 04, 2018 and July 02, 2019. The study population consisted of the preterm infants and their mothers who were hospitalized in the clinic between November 20, 2018 and April 30, 2019. The sample consisted of infants and their mothers who met the selection criteria of the research group. In the power analysis for the sample size, the significance of the research was found to be 0.97 with 0.05 significance level, 0.95 confidence interval and 1.18 effect size. Infants in the experimental group (n=33) first suckled the breast of their mothers alone until transition to the full breastfeeding. And then they suckled on their mother's breast supported with EDS. Data were collected by the researcher with the“Introductory Information Form”,“Preterm Infant Follow-up Form”and“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”. Percentage distributions, mean, standard deviation, chi-square test, t-test in independent groups, Cronbach's alpha coefficient calculation, Kappa test were used in the analysis of agreement between independent observers. Ethical approval, official permission and informed consent from the families were obtained for conducting the study. Results: In the study, the time of transition to the full breastfeeding and time of discharge of the preterm infants in the experimental group were found to be lower than of the control group (p0.05).