Kentsel tasarımda kent estetiği kuramları ve algısal boyut
- Tez No: 567481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE ÖZKAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kentsel mekânlar, bireylerin sosyo-demografik özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde algılanmakta ve kullanıcı ile farklı şekillerde ilişki kurmaktadır. Renk, şekil vb. algı parametrelerine bağlı olarak kullanıcı kentsel mekân tercihini değiştirebilmektedir. Bu sebeple bireylerin mekân tercihlerinde, mimari yapıların kullanıcı için yönlendirici olduğu söylenebilir. Kullanıcılara mimari tasarımlar yoluyla ihtiyaçmış gibi gösterilen unsurlar ve oluşturulan cepheler de yapılan fiziksel, sosyal değişiklikler, farklı kullanıcı profillerinin alternatif mekân tercihlerini belirlemektedir. Kentsel mekânların oluşumu, şekillenmesi ve sosyal yaşamın belirlenmesinde etkili olan, kentsel mekân ve kentsel mekân kullanıcısının algısı ile bire bir ilişkili olan yapılı çevredir. Bilindiği üzere kentler muhtelif özellikleri açısından birbirlerinden ayrılırlar. Ve kentin kullanıcıları kendilerine sunulan ile yetinmek zorundadır. Aslında Kentsel tasarım da bu noktada devreye girer. Temelini insan ihtiyaçlarından alan kentsel mekân oluşumlarına ait malzemelerin kullanımları, kullanıcıların algıları ile ilişkili olup onların bu mekan ortamlarında farklı davranışlar sergilediklerini göstermektedir. Bu tez çalışmasında; kentsel mekânlarda özellikle insan davranışı temelli bireyden topluma kadar değişen çevre ve davranış etkileşiminin bütün mekânlarda uzamı incelenmiştir. Ayrıca çevre-davranış kuramının epistemolojik temelleri araştırılmış ve konu çağdaş felsefe ile bağlantılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the socio-demographic characteristics of individuals, urban spaces are perceived in different ways and establish a relationship with the user in different ways. Color, shape, etc. Depending on the perception parameters, the user can change the urban space preference. For this reason, it can be said that the architectural structures are the guide for the user in the preferences of the individuals. The elements that are shown to be needed by the users through architectural designs and the physical and social changes made in the façades created determine the alternative space preferences of different user profiles. It is the structured environment which is effective in the formation, shaping and determination of social life of urban spaces and which is directly related to the perception of urban space and urban space user. As is known, cities are separated from each other in terms of their various features. And users of the city must make do with what is offered to them. In fact, urban design comes into play at this point. The use of materials belonging to urban space formations, which are based on human needs, is related to users' perceptions and shows that they exhibit different behaviors in these space environments. In this thesis; the spatial interaction of environment and behavior in urban spaces, ranging from individual based on human behavior to society, has been examined in all spaces. In addition, epistemological foundations of environmental-behavior theory have been investigated and the subject has been discussed in connection with contemporary philosophy.