Adölesan kızlarda teknoloji bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişki
The relationship between technology addiction and social anxiety on adolescent girls
  1. Tez No: 567485
  2. Yazar: BEHİYE DİLMEN BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adölesan Kızlarda Teknoloji Bağımlılığı İle Sosyal Kaygı Arasındaki İlişki Amaç: Bu araştırmanın amacı, adölesan kızlarda teknoloji bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini Mardin il merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenci yoğunluğuna göre kura yöntemiyle seçilen beş liseden 2052 kız öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi ile 635 kız öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Ocak 2019-Mart 2019 tarihleri arasında öğrencilerle yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Teknoloji Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Adölesan kızların teknoloji bağımlılık toplam puan ortalaması 50.52±20.47, sosyal kaygı toplam puan ortalaması 41.98±13.71'dir. Adölesan kızların teknoloji bağımlılığı ile sosyal kaygı durumları orta düzey olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Technology Addiction and Social Anxiety on Adolescent Girls Aim: The aim of this study is to determine the relationship between technology addiction and social anxiety in adolescent girls. Material and Method: The population of the study, which was conducted as a descriptive descriptive study, was 2052 female students from five high schools selected by lot method according to the number of students attending secondary schools in Mardin city center. The sample of the study was carried out with 635 female students by power analysis. The data of the study was obtained from face to face interviews with students between January 2019 and March 2019. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, Social Anxiety Scale for Adolescents, and Technology Addiction Scale. In the analysis of the data; percentage distribution, mean, independent samples t test, variance analysis and correlation analysis were used. Results: The total score mean of technology addiction adolescent girls are 50.52 ± 20.47 and the total score mean of social anxiety is 41.98 ± 13.71. The level of technology addiction and social anxiety in adolescent girls were determined as medium level.