İnsan saçından üretilmiş aktif karbonun kullanımı
Use of human hair produced active carbon
  1. Tez No: 567580
  2. Yazar: OĞUZHAN KOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aktif karbon, karbon siyahları, nükleer grafitler, karbon elyafları ve bileşikleri, elektrot grafit ailesi ve daha birçok ailesinin bir üyesidir. Hepsi farklı kömürleşme ve üretim süreçleriyle birlikte organik ana kaynaklardan gelmektedir. Yapısal açıdan bakıldığında, karbon malzemeler toplu olarak karbon ailesini oluşturur. Bununla birlikte, her bir karbonun belirli özellikleri vardır. Her karbonun kendine özgü bir kimliği vardır. Bu tez çalışmasında, farklı yaş aralıklarında olan insan saçından aktif karbon üretilmiştir. Aktif karbonlar nitrojen adsorpsiyon / desorpsiyon izotermleri (BET), termal gravimetrik analiz (TGA), X ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR), Raman Spektroskopisi ve Elemental analiz teknikleriyle tanımlanmıştır. Sentezlenen malzemelerin kapasitansı, çevrimsel voltametri (CV) kullanılarak belirlenmiştir. Karakterizasyon sonuçları, aktif karbonun çok büyük bir yüzey alanına sahip olduğunu ve farklı yaşlarda elde edilen aktif karbonlara göre kapasitans değerlerinin değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Activated carbon is a member of the family of carbon blacks, nuclear graphites, carbon fibers and compounds, electrodes graphite, and many more. They all come from organic main sources with different carbonization and production processes. From a structural point of view, carbon materials collectively form carbon family. However, each individual carbon has certain characteristics. Each carbon has a unique identity. This study, activated carbon was produced from human hair which were at different age ranges. Activated carbons were characterized by nitrogen adsorption/desorption isotherms (BET), thermal gravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Raman Spectroscopy, Elemental analysis techniques. Capacitance of the synthesized materials was determined by using cyclic voltammetry (CV). Characterization results showed that activated carbon had very high surface area and capacitance values are changed according to the activated carbons obtained at different ages.