Edirne merkezinde yaşlıların kronik ağrı durumu ve ilaç kullanımı
Chronic pain assessment and drug use of elderly people in edirne city center
- Tez No: 567594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda Edirne il merkezindeki 23 aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde kronik ağrı durumu ve ilaç kullanımı araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini Edirne il merkezindeki 23 aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri 456 birey oluşturmaktadır. Veriler 69 sorudan oluşan bir anketle toplanmıştır. Anketin içinde 24 sorudan oluşan Geriatrik Ağrı Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların 272'si (%59,6) kadın, 184'ü (%40,4) ise erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 71,19±6,027, minimum yaş 65 ve maksimum yaş 93 şeklindedir. Katılımcıların 317'si (%69,5) evli, 29'u (%6,4) bekar, 110'u (%24,1) dul olarak saptanmıştır. Katılımcıların 32'si (%7) okur yazar olmadığı,15'i (%3,3) okur yazar, 207'si (%45,4) ilkokul mezunu,48'inin (%10,5) ortaokul mezunu ,70'inin (%15,4) lise mezunu olduğu, 84'ünün (%18,4) üniversite ve üzeri eğitime sahip olduğu saptanmıştır. Katılımcılara bilinen hastalıklarının neler olduğu sorulduğunda 2'si (%0,4) herhangi bir hastalığı olmadığını belirtmişken, 314'ü (%68,9) hipertansiyonu olduğunu, 185'i (%40,6) diyabetes mellusu olduğunu, 128'i (%28,1) kalp hastalığı olduğunu, 25'i (%5,5) böbrek hastalığı olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların 416'sı (%91,2) bu sayılan hastalıklar dışında en az bir diğer farklı hastalığa sahiptir. Katılımcıların %20,2'sinin (n=92) hafif şiddette ağrı, %61,2'sinin (n=279) orta şiddette ağrısı, %18,6'sının (n=85) şiddetli ağrısı olduğu saptanmıştır. Katılımcılardan kadın olanların, alkol ve sigara kullanmayanların, beden kitle indeksi fazla olanların, yaşı ilerlemiş olanların, ağrı sebebiyle baston yürüteç gibi aletler kullananların, ağrıları sebebiyle doktora giden ve radyolojik görüntüleme yapılanların, sürekli ağrıları olduğunu belirtenlerin, eğitim düzeyi düşük olanların ağrı şiddetinin fazla olduğu saptanmıştır. Dermatolojik ilaç kullanan katılımcılarda, anti infektif ilaç kullanmayan katılımcılarda, antiparazitik ilaç kullanan katılımcılarda, duyu organları ile ilgili ilaç kullanan katılımcılarda, nonsteroid anti inflamatuar kullanan katılımcılarda şiddetli ağrı daha fazla saptanmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler değerlendirildiğinde kronik ağrı şiddetinin bireylerin yaşam kalitesini kötü yönde etkilediği ve kronik ağrı şiddetinin bireyin hayatındaki birçok faktörden etkilendiği belirlenmiştir. Yaşlı bireylerin sağlık durumlarını belirlenmesi, kullandıkları ilaçları ve bu ilaçlara bireylerin ne kadar gereksiniminin olduğunu belirlenmesi, ağrıya sebep olan ve ağrı şiddetini arttıran durumları belirlenmesi, beslenme ve egzersiz konularında rehberlik edilmesi, ruhsal durumlarının ve iyilik halinin belirlenmesi ve gerekenlerin yapılması için rehberlik edilmesi, erken tanı ve tedavi bu bireylerin yaşam kalitesini ve sağlık durumlarını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Chronic pain situation and drug use of elderly individuals, who are 65 years and older and are registered to 23 family health centers in Edirne city center were investigated in our study. The sample of the study consists of 456 individuals aged 65 years and older who are registered to 23 family health centers in Edirne city center. The data were collected by a questionnaire consisting of 69 questions. Geriatric Pain Scale, which consists of 24 questions, was applied in the questionnaire. 272 (59.6%) of the participants were female and 184 (40.4%) of them were male. The mean age of the participants was 71,19±6,027, minimum age was 65 and maximum age was 93. Three hundred and seventeen (69.5%) of the participants were married, 29 (6.4%) of them were single and 110 (24.1%) of them were widows. It has been determined that 32 (7%) of the participants were illiterate, 15 (3.3%) of them were literate, 207 (45.4%) of them were graduate from primary school, 48 (10.5%) of them were graduated from secondary school, 70 (15.4%) of them were graduated from high school and 84 (18.4%) of them had university or higher education. It has been detected that 20.2% (n=92) of the participants had dull pain, 61.2% (n=279) of them had moderate pain, 18.6% (n=85) of them had severe pain. It has been detected that those who were female participants, non-smokers and not using alcohol, having high body mass index, advanced age, using tools such as walking stick and walker due to the pain and who went to the doctor and made them radiological imaging due to the pains and who stated that they had continuous pain, and had low level of education had higher pain level. It has been detected that severe pain was found in participants who did not use anti-infective drugs, who used antiparasitic drugs, who used drugs related to sense organs, who used nonsteroidal anti-inflammatory drugs and who used dermatological drugs. Determining the health conditions of elderly people, used medications and doses of them, the conditions that cause pain and increasing the level of pain, guiding them about nutrition and exercise, providing the necessary support for their mental status, early diagnosis and treatment shall have a positive effect on the quality of life and health status of these individuals.