Primipar annelerin emzirme motivasyonları ve etkileyen faktörler
Breastfeeding motivations of primiparous mothers and the affecting factors
  1. Tez No: 567593
  2. Yazar: İMRAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışma Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği'nin primipar anneler için Türkçe'ye uyarlaması yapılarak, emzirme motivasyonlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılan metodolojik ve tanımyacı tipte bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Jinekoloji Polikliniği'ne Aralık 2017- Aralık 2018 tarihleri arasında başvuran kadınlarla yapılmış metodolojik ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü evreni belli olan örneklem seçimi formülü ile hesaplanarak 400 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu ile Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a methodological and descriptive study conducted to determine the factors affecting the motivation of breastfeeding by adapting the Primipar Breastfeeding Motivation Scale to Turkish for primiparous mothers. Materials and Methods: This is a methodological and descriptive study carried out with the women admitted to Ümraniye Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between December 2017 - December 2018. 400 women were included in the study by calculating the sample size by the formula of choosing the sample for an obvious population. The Introductory Information Form prepared by the researcher in accordance with the literature, and the Primiparous Breastfeeding Motivation Scale were used for the collection of data.