Kırşehir koşullarında bazı silajlık sorgum ve sorgum X sudanotu melez çeşitlerinin farklı sıra aralıklarında performanslarının belirlenmesi
Performance of some silage sorghum and sorghum X sudangrass hybrid cultivars under different row spacings in Kırşehir conditions
- Tez No: 567596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma 2018 vejetasyon döneminde Kırşehir ekolojik koşullarında ümitvar sorgum ve sorgum sudan otu çeşitlerinin (Gözde 80, Sugar Graze ve Greengo) farklı sıra arası mesafelerin (15,30,45,60) bazı morfolojik ve tarımsal özelliklere etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bitki boyu 196.7-210.0 cm, yaprak sayısı 6.3-9.6 adet/bitki, tek bitki ağırlığı 466.7-556.7 g, salkım ağırlığı 32.0-41.6 g, salkım oranı %7.9-10.9, tam çiçeklenme gün sayısı 69.0-72.0 gün, ham protein oranı %11.7-13.5, ADF oranı % 37.4-39.2, NDF oranı % 46.3-53.2 arasındadır. En yüksek yaş ot ve kuru madde verimleri 9311.1 kg/da ve 3325.1 kg/da ile Greengo çeşidi 15 cm mesafeden, en düşük yaş ot ve kuru madde verimleri 3444.4 kg/da ve 1272.6 kg/da ile Gözde 80 çeşidinin 60 cm sıra arası uygulamasından elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Kırşehir ekolojik koşullarında yaş ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı bakımından Greengo çeşidi 15 cm sıra arası mesafede yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different row spacings on some morphological and agronomic traits of some promising sorghum and sorghum x sudan grass hybrid cultivars (Gözde 80, Sugar Graze and Greengo) under Kırşehir ecological conditions in 2018. This trial was established as a randomized complete block design with three replications. The plant height, number of leaves, single plant height, panicle weight, panicle ratio, the number of days to blooming, crude protein ratio, ADF and NDF ratio of sorghum, sorghum-sudangrass hybrid cultivars were determined between 196.7-21.0 cm, 6.3-9.6 pcs/plant, 466.7-556.7 g, 32.0-41.6, 7.9-10.9 %, 69.0-72.0 day, 11.7-13.5 %, 37.4-39.2 % and % 46.4-53.2 %, respectively. The highest green forage and dry matter yields were observed for cultivar Greengo in 15 cm row spacing as 9311.1 kg/da and 3325.1 kg/da, the lowest green forage and dry matter yield were obtained from cultivar Gözde-80 in 60 cm as spacing with 3444.4 and 1272.6 kg/da. According to the results, it was found that, cultivar Greengo with 15 cm row spacing had the best performance in terms of green forage yield, dry matter yield and crude protein content in Kırşehir ecological conditions