Kırşehir koşullarında bazı silajlık sorgum (Sorghum vulgare L.) ile Sudangrass (Sorghum sudanense [(Piper) Stapf.]) melez çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of performances of some silage sorghum (Sorghum vulgare L.) and Sudangrass (Sorghum sudanense [(Piper) Stapf.]) hybrid cultivars in Kirsehir conditions
- Tez No: 483728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma 2016 vejetasyon döneminde Kırşehir ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Kırşehir ekolojik koşullarına bazı sorgum, Sorgum Sudanotu Melez çeşitlerinin (Aneto, Greengo, Teide, Gözde 80, Sugar Graze, Early Sumac, Rox, Gardavan, Jumbo) adaptasyonunu belirlemek amacıyla tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bitki boyu 189.5-297.0cm, yaprak sayısı7.5-10.3 adet/bitki, yaş ot verimleri 3822.8-6486.6 kg/da, kuru madde verimleri 1352.7-2848.0kg/da, ham protein verimleri 298.9-645.5 kg/da, ADF %30.4-37.3, NDF %45.3-57.0, SKM %59.7-65.2arasında değişmiştir. Sorgum ve sorgum sudanotu melez çeşitlerinde ADF ve NDF değerlerindeki artışlar, ham protein oranı, sindirilebilir kuru madde oranı ve kuru madde tüketimi gibi kalite özelliklerinin azalmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın sonucuna göre Kırşehir ekolojik koşullarında, kuru madde verimi, ham protein verimi ve sindirilebilir kuru madde verimi bakımından Jumbo ve Aneto çeşitlerinin diğerlerinden daha yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the ecological conditions of Kırşehir in 2016 vegetation period. This study was conducted in completely randomized block design with tree replication to determine the adaptation of some sorghum and Sorghum-Sudangrass hybrid cultivars (Aneto, Greengo, Teide, Gözde 80, Sugar Graze, Early Sumac, Rox, Gardavan, Jumbo) in Kırşehir ecological conditions. The plant height, number of leaves, herbage, dry matter and crude protein yields, crude protein, ADF, NDF and DDM ratios of Sorghum, Sorghum-Sudangrass hybrid cultivars were determined between189.5-297.00cm, 7.5-10.3 pcs / plant, 3822.8-6486.6 kg/da, 1352.7-2848.0kg/da, 298.9-645.5kg/da, %30.4-37.3, %45.3-57.0, %59.7-65.2respectively. The increases in the ADF and NDF values of the Sorghum and Sorghum-Sudangrass hybrids led to decreases in quality properties such as crude protein ratio, digestible dry matter content and dry matter intake. According to the results, it was found out that the cultivars Jumbo and Aneto had good performances in terms of dry matter yield best performances in Kırşehir ecological conditions.