Lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılımını engelleyen faktörler ölçeğinin geliştirilmesi
Developing the scale of factors that prevent participation to physical activities of high school students
- Tez No: 567618
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı. Lise öğrencilerinin sosyal ve fiziksel gelişiminin arttığı bir dönemde fiziksel aktivitelerden neden uzaklaştıklarını ve yaşamlarının içerisinde fiziksel aktivite yapmalarını engelleyen faktörlerin ne olduğunu belirlemek amacıyla geçerliliği ve güvenirliği yüksek bir ölçek geliştirmektir. Araştırmamızın Evreni gerekli izinler alındıktan sonra. Kırşehir ilinde 2017-2018 ve 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında MEB'na bağlı devlet okullarında lise eğitimine devam eden lise öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmamızın örneklemini ise Kırşehir ilinde 2017-2018 ve 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında MEB'na bağlı liselerde eğitim hayatına devam eden toplam 1990 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmamızda veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ''Lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılmalarını engelleyen faktörler ölçeği (FİZAKEFÖ)'' çalışmanın hem taslak aşamasında, hem denemelik ölçek aşamasında hem de ilk uygulama aşamasında veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca araştırmamızda öğrencilerin demografik bilgileri ile ilgili verilere sekiz sorudan oluşan kişisel bilgi formu ile ulaşılmaya çalışılmıştır. Ölçme araçları ile elde edilen veriler bilgisayar ortamına kodlanıp SPSS 25.0 paket programından yararlanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Araştırmamıza katılan öğrencilerin demografik özelliklerine ait dağılımlarını belirlemek için frekans ve yüzde analizinin yanı sıra betimsel analizlerden ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Araştırmamızda geliştirilen ölçeğin güvenirlik düzeylerini belirlemek için Cronbach's Alpha iç tutarlılık analizinden yararlanıldı. Ardından madde toplam korelasyon analizinden, ölçeğin AFA (Açıklayıcı Faktör Analizi) analizlerinden ve ölçeği doğrulamak için DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi) analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan bu analizler sonrasında geliştirilen ölçeğe ait uyum indeksi değerlerinin kabul edilebilir uyum indeksi ölçütleri arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ölçeğin alandaki ilk uygulamasında; ölçeğe ait faktörler ile öğrencilere ait demografik özellikler arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını incelemek amacıyla kurulan alt problemlere ait sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a high validity and a high reliability scale in order to determine the reasons why high school students are away from physical activities in a period when social and physical development increases in their lives and what are the factors that prevent their physical activities. ''The Scale of Factors That Prevent Participation to Physical Activities of High School Students'' (PHYACPFS). The Universe of our research be composed of high school students who continue their high school education in the public schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2017-2018 and 2018-2019 academic year after obtaining the necessary permissions. The sample of this study consist of 1990 high school students who continue their high school education in the public schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2017-2018 and 2018-2019 academic year in Kirsehir province. In our study was developed by the researcher The Scale of Factors That Prevent Participation to Physical Activities of High School Students (PHYACPFS) in order to collect data. It was used both in the drafting stage of our study and in the experimental scale stage and in the main application as a data collection tool. In addition, the data on demographic information of the students in our study was tried to be accessed with a personal information form consisting of eight questions. The data obtained with the measurement tools were coded into computer and the statistical analysis was made by using SPSS 25.0 package program. In order to determine the distributions of demographic characteristics of the students who participant our study. were used mean and standard deviation from descriptive analyses alongside frequency and percentage analysis. Cronbach's Alpha internal consistency analysis was used to determine the reliability levels of the scale developed in our study. After. item total correlation analysis. AFA (Explanatory Factor Analysis) analysis of the scale and DFA (Confirmatory Factor Analysis) analysis were used to verify the scale. After these analyses. it was determined that the fit index values of the scale developed were among the acceptable fit index criteria. In addition, in the first application of the scale developed by the researcher; The results of belongs to sub-problems were investigated to determine whether there were significant differences between the factors of the scale and the demographic characteristics of the students. According to the results of the Pearson correlation analysis.