Siirt vilayetinde sosyal, siyasal ve kültürel faaliyetler (1931-1956)
Siirt provience, social, political and cutural acti̇vi̇ti̇es (1931 – 1956)
- Tez No: 567671
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Siirt, zengin tarih ve kültürel bir miras üzerine kurulmuş önemli bir şehirdir. Şehrin kurulduğu coğrafya, bir yönüyle Ortadoğu ve Mezopotamya'ya bakarken diğer yandan Batıya bakar. Siirt'te günümüzden sekiz bin yıl evvel yerleşimin olduğu son arkeolojik kazılarla anlaşılmıştır. Bu topraklar üzerinde tarih öncesinden başlayarak çeşitli toplumlar yaşamını sürdürdüğü gibi tarihi dönemlerde de Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi pek çok köklü devlet hâkimiyet kurmuştur. Siirt'in ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmakta, bunun yanında özellikle şehrin yüksek kesimlerinde bulunan göçerler (Koçer) tarafından hayvancılıkta uzun süre yapılmıştır. Siirt'te uzun bir süre yer altı zenginliklerinin var olduğu bilinmektedir. Siirt'in kültürel zenginliği içinde eğitimin önemli bir yeri vardır. Osmanlı döneminde Siirt'te köklü ve ileri bir eğitim kültürü oluşmuştur. Özellikle medreseler üzerinden bilimsel bir kültür ve gelenek taşınmıştır. Siirt'te nüfus devamlı hareketli olmuştur. Siirt'in nüfusu Cumhuriyet döneminde artmasına rağmen Siirt'ten de sürekli Batıya göç olmuştur. Ayrıca Siirt kırsalından merkeze doğru da göç hareketleri yaşanmıştır. Halkevleri, Cumhuriyet ideolojisinin yerleşmesi, gerçekleştirilen inkılâpların toplum tarafından kabul görmesinde ve ülkenin kültürel alanlarda istenilen seviyelere ulaştırılmasında rol oynayan kurumlardır. Bu nedenle Siirt merkez ve kazalarında halkevleri açılmış ve daha sonra çalışmalarını daha geniş kesimlere ulaştırma amacıyla kaza ve köylerde de halkodaları açılmıştır. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle Halkevlerine son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Siirt, built on a rich history and cultural heritage is an important city. The city was founded in the Middle East and Mesopotamia, an aspect of geography, while on the other hand, looks to the West. Eight thousand years ago today in Siirt inhabited recent archaeological excavations. Starting from the date on this land before the various communities living on its history as Romans, Byzantines, Seljuks and periods, as well as the Ottomans established many long-established State domination. This diversity has created a culture and civilization accumulation over time. Siirt's economy is largely based on agriculture, especially in the higher parts of the city, the Gandhi by animal husbandry for a long time. Siirt is underground for a long time have of wealth. . Siirt has an important place in the cultural wealth education. During the Ottoman period, a well-established and advanced education culture in Siirt. Especially for a scientific culture and tradition through the madrasas. The population has been moving continuously in Siirt. Despite the increase in population during the period of the Republic of Siirt has been migrated to the West all the time. In addition, immigration movements toward the center of Siirt countryside. Community centres, Republican ideology of settlement, acceptance of broad community innovations the segments are and performed the country's socio-cultural areas delivering the desired levels of institutions play an important role. In this context, Siirt Center and community centers opened in accidents and then work part of the broad public transport and to ensure integration with the public accident and villages in publicroom. People's houses were closed with the coming of power of the Democratic Party.