The effect of global value chain integration on export growth in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde global değer zincirlerine entegrasyonun ihracattaki büyümeye olan etkisi
  1. Tez No: 567718
  2. Yazar: CEMRE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MAHMUT TEKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küresel değer zincirleri, ulaşım ve iletişim teknolojilerinin ilerlemesi, ticaret politikalarındaki değişiklikler ve yeni pazarların ortaya çıkması gibi birçok gelişme sonucu son yıllarda uluslararası ticaretin önemli bir parçası haline gelmiştir. Üretimin uluslararası parçalanması, ticaretin etkisinin doğrudan analiz edilmesini zorlaştırmaktadır. Ticaretin daha karmaşık hale gelmesi, küresel değer zincirlerinin farklı özelliklerini analiz etmekte kullanılacak yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Bu yapıyı anlamak adına yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri girdi-çıktı analizidir. Küresel değer zincirlerine daha yüksek katılım, özellikle gelişmekte olan ülkeler için birçok fırsat yaratmaktadır. Bunlardan en önemlisi, ülkelerin ürünlerini farklı pazarlarda satmalarına ve küresel ekonomi ile bütünleşmelerine olanak sağlamasıdır. Gelişmekte olan ülkelerin küresel değer zincirleri aracılığı ile belirli bir üretim aşamasında uzmanlaşmaları, rekabet güçlerine de katkı sağlayabilmektedir. Bu tezin amacı küresel değer zincirlerine entegrasyonun gelişmekte olan ülkelerin rekabet gücüne olan etkisini analiz etmektir. Gelişmekte olan altı ülkenin 1995 ve 2011 yılları arasında küresel değer zincirlerindeki performanslarını ölçmek için WIOD data seti ve panel veri analizi kullanılmıştır. Koopman, Wang and Wei(2011) tarafından tanıtılan küresel değer zinciri katılım ve pozisyon endeksleri hesaplanmıştır. Bu doğrultuda, ülkelerin rekabet gücünün bir göstergesi olarak reel efektif döviz oranları analize eklenmiş ve küresel değer zincirlerine katılım ve pozisyon endeksleri ayrı olarak incelenmiştir. Tahmin sonuçları, küresel değer zincirlerine katılımın, yerel paranın değer kaybetmesinin ihracat büyümesi üzerindeki pozitif etkisini bir miktar azaltarak ülkelerin rekabet gücünü olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
value chains (GVC) have become an essential part of international trade in recent decades as a result of various developments such as transportation and communication technologies, changes in trade policies, and the emergence of new markets. The international fragmentation of production has made it more difficult to analyze the effect of trade directly. The complexity of trade has generated a necessity for a new method that is going to be used in the evaluation of different features of emerging GVC. One of the methods that are widely used to understand this complexity is input-output analysis. Higher participation in GVC generates many opportunities for the countries, especially for developing ones. The most important of them is that it enables them to sell their products in different markets and integrate the global economy more. Specialization of developing countries on specific production stages via GVC can also contribute their competitiveness in international trade. The aim of thesis is to analyze the effect of GVC integration on developing countries' competitiveness. It uses the World Input-Output Database (WIOD) for the period of 1995-2011 to analyze the GVC performance of six developing countries by construction a panel framework. It calculates the GVC participation and position indices introduced by Koopman, Wang, and Wei (2014). In this direction, it includes REER as an indicator for export competitiveness and examines the effect of participation and position index separately. The results of the estimations point out that higher GVC integration cancels out some part of the positive effect of depreciation on export growth and effects competitiveness of countries negatively.