Process-centered modeling experience from architect's perspective: A case study in a residential building in İzmir
Mimarın bakış açısıyla süreç-odaklı modelleme deneyimi:İzmir'de bir konutta alan
  1. Tez No: 567833
  2. Yazar: RAHŞAN AYTÜL GÜLMEZ RAAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Binaların mevcut enerji talebini ve gelecekteki enerji tüketimini tahmin etmek, enerji verimliliği adına tasarım sürecinden itibaren mimarların zorlu bir görevidir. Her ne kadar enerji performansını hesaplayabilmelerini sağlayan çeşitli dinamik simülasyon araçları olsada , araçların karmaşıklığı mimarlar için model oluşturma, süreç-merkezli simülasyon çalışmalarını anlama ve sonuçları yorumlama konusunda sorun oluşturmaktadır. Bu tez esas olarak bir binanın modelleme, simülasyon ve kalibrasyon süreçlerini bir mimarın bakış açısından sunmak, test etmek ve eleştirmeyi amaçlamaktadır Küresel ısınmanın etkilerinden kaçınmanın en etkili yolu, mimarların bu enerji bilinçli sürece derhal dahil olmaları olacaktır. Bu nedenle, bu tezde simülasyon sürecinin olanaklarını ve sınırlamalarını bilen enerji analisti bir mimar tarafından nasıl yürütüldüğünü değerlendirilmektir. Süreci örneklemek için, izmir'de hava kaynaklı ısı pompasıyla iklimlendirilen mevcut bir konut seçilmiştir. İlk olarak , iç ve dış ortamın yerel iklim koşulları temmuz 2009'dan haziran 2010'a kadar izlenmiştir. Evin dijital modeli Designbuilder v5.2 dinamik simülasyon modelleme aracı kullanılarak oluşturuldu ve ısıtma, soğutma ve geçiş süresi olarak üç farklı periyotta ısı pompasının enerji tüketimini kullanarak kalibre edildi. Modelleme ve simülasyon sırasında, simülasyon aracını kullanan bir mimarın karşılaştığı, mesleki bilgilere, programa dayanan sorunlar örneklendi. Son olarak, mimar kullanıcılarının süreçteki rolünün önemini sorgulayan anket yapıldı. Bu tez çalışmasında sunulan alan çalışması, mimarın süreç-merkezli simülasyonu nasıl yürüttüğünü görmek açısından önemlidir. Yapılan anket çalışması mimar kullanıcılarının tasarmın erken evrelerinde rolünün daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Mekanik sistem modellemeleri özellikle yenilenebilir sistemlerinde entegrasyonu mimar kullanıcılar için halen bilgi ve tecrübe gerektiren bir konudur
Özet (Çeviri)
Predicting the current energy demand and future energy consumption of buildings is a challenge for architects from the design process on behalf of energy efficiency. Although there are various dynamic simulation tools that enable them to calculate energy performance, the complexity of the tools poses problems for architects to model, understand process-centered simulation studies and interpret the results. This thesis mainly aims to present, test and criticize the modeling, simulation and calibration processes of a building from an architect's point of view. The most effective way to avoid the effects of global warming is by the immediate involvement of architects in this energy conscious process. Therefore, in this thesis, the main objective is to evaluate how the simulation process is carried out by an architect who knows the possibilities and limitations of the simulation process. In order to exemplify the process, the study deals with an existing residential building in İzmir, conditioned with an air-source heat pump. First of all, local climate conditions of the indoor and outdoor environment were monitored from July 2009 to June 2010. The digital model of the house was created by using the Design-Builder v5.2 dynamic simulation modeling tool, and calibrated for three different periods as heating, cooling and transition periods by indoor temperatures data energy consumption of the heat pump. During modeling and simulation, the problems faced by an architect using the simulation tool, based on professional knowledge and program were exemplified. Finally, a survey was conducted to question the importance of the role of architect users in the process. The field study presented in this thesis is important to see how the architect conducts a process-centered simulation. The survey showed that the role of architect users in the early stages of the design is more important. Mechanical system modeling, especially in renewable systems, is still an issue requiring knowledge and experience for architect users.