Bio-inspired paper plant robots: Artificial heliotropism and nyctinasty through transpiration
Doğadan esinlenen kâğıt bitki robotlar: Transpirasyon ile yapay heliotropizm ve niktinasti
  1. Tez No: 567849
  2. Yazar: SÜLEYMAN DORUK CEZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kendi kendini denetleyebilme yeteneği, yaşayan sistemlerin metabolik aktivitelerini sürdürebilmesi için gerekli olan, biyokimyasal geri bildirim döngüleri ile sağlanan, en temel özelliklerinden biridir. Bu geri bildirim döngüleri yaşayan organizmada, çevresel uyarıcılara karşı tepki verirken, cisimsel zekânın oluşmasını sağlar. Bu geri bildirim döngüleri kompleks olsa dâhi, bunları esin kaynağı olarak kullanmak, yumuşak robotlarda kendi kendini denetleyebilme yeteneğini ve en nihayetinde cisimsel zekâyı yumuşak robotlara entegre etmek için yeni uğraş alanlarının açılmasını sağlayabilirler. İşte bu aşamada basit, bitkilerden esinlenen yumuşak robotları gösteriyoruz, bu robotlar kendi kendini denetleyebilme yeteneğini ve nihayetinde cisimsel zekâ için, heliotropizm (güneşe yönelim) ve niktinasti (yapraklarını açıp kapatma) yeteneklerini malzeme geri bildirimi ve yapay terleme kullanarak gösterebilirler. Öncelikle, malzeme geri bildirimi sert fakat yumuşak robot gibi hareket eden bir robotik sisteme akıl hafızası olan alaşımları kullanılarak adapte edildi. Sonrasında, yapay terleme yumuşak robot sisteme, origami/kirigami stratejileri kullanılarak hazırlanmış kâğıt robot vücutlar üzerinde hidrojellerin şişmesi/daralması entegre edildi. Her iki malzeme ve terleme geri bildirim mekanizması, salınma ve gerilme olaylarının robotun vücudunu yarı kararlı halde tutarak ışık toplama verimliliğini arttırmak için, güneş akısını yapraklar (güneş panelleri yerleştirilmiş) üzerinde maksimize etmesine yarar. Bununla birlikte, hidrojel bazlı geri bildirim mekanizması, hibrit hidrojeller kullanılarak (ısıya duyarlı jellerin eklenmesi ile), ya da ışığı soğuran kimyasallar ile jelleri katkılayarak, veyahut sistemin geometrileri değiştirilerek geliştirilebilmektedir. Sonuç olarak, malzeme/terleme geri bildirimi, kendi kendini denetleyebilme yeteneği olan yumuşak robotlar eldesi için önem arz etmekte ve enerji veriminden, adaptasyon yeteneğine kadar birçok alanda önemli sonuçları sahiptir.
Özet (Çeviri)
Self-regulation is a fundamental feature of all living systems, which maintains their metabolic activities through biochemical feedback loops. Those feedback loops respond to environmental stimuli, and therefore the organism displays 'embodied intelligence'. Despite the complexity of these feedback loops, using them as a source of inspiration can open new endeavors in soft robotics to design self-regulating systems, and ultimately to fuse embodied intelligence into soft robots. Here we show some simple systems, in which plant-inspired soft robots display heliotropism (tracking the sun) and nyctinasty (opening and closing its leaves) through material feedback and artificial transpiration for self-regulation – all being examples of embodiment of intelligence. First, materials feedback is adapted to a hard robotic system behaving similar to a soft robot, displaying heliotropism and nyctinasty by using the phase transition of shape memory alloy springs. Then, artificial transpiration is integrated into a soft robotic system, using swelling/deswelling of hydrogels on the paper body by using origami/kirigami strategies. Both material and transpiration feedback involves stabilization with cycles of traction and contraction (of shape memory alloys, or hydrogels) events that keep the robots at a metastable state, maximizing of solar flux on the leaves (decorated with solar panels) for higher efficiencies of harvesting light. Moreover, the feedback mechanism of the hydrogel-based system can be advanced by using hybrid hydrogels (e.g. addition of thermoresponsive hydrogels), or doping the gel with light-absorbing chemicals, or altering the geometrical design of the systems. Finally, achieving self-regulation in soft robots through material/transpiration feedback is important to attain the embodiment of intelligence in them, and this may have implications extending from energy efficiency to adaptability in autonomous soft robots.