Türk siyasi hayatında Prof. Dr. Rıfkı Salim Burçak
Turkish political life in the Prof. Dr. Rifki Salim Burçak
  1. Tez No: 567871
  2. Yazar: AHMET EDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Prof. Dr. Rıfkı Salim Burçak yakın dönem Türk siyasi ve ilim hayatına büyük hizmetlerde bulunmuş önemli bir kişiliktir. Kendisi, bu günkü Siyasal Bilgiler Fakülte'sini bitirerek, Siyasi Tarih kürsüsünün ilk asistanı ve bu kürsünün ilk tezli doçenti unvanını almıştır. Eğitim alanında ortaya koyduğu performansını siyaset alanında da Demokrat Parti'den Erzurum Milletvekili olarak ortaya koymuştur. 1950–1960 yılları arasında Adnan Menderes Hükümetlerinde çeşitli Bakanlık görevlerinde bulunmuş özellikle Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, Türk Milli Eğitimi'nin birçok önemli sorununu çözmüş ve Milli Eğitim politikalarına yön vermiştir. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile Yassıada da yargılanmış ve 4 yıl 5 ay hapis cezası almıştır. Hükümetin çıkardığı af kanunuyla, cezaevinden çıktıktan sonra; önemli gazetelerde ve dergilerde ülke meseleleri hakkında yazılar yazmıştır. Ayrıca Türk Tarih Kurumu, Yüksek Öğretim Kurumu üyeliklerinde bulunmuş ve çeşitli üniversitelerde alanıyla ilgili dersler vermiştir. Emekli olduktan sonra Demokratlar Kulübü'nün kurucu başkanlığını yaparak burada demokrasinin gelişimi için eğitici ve bilgilendirici birçok faaliyette bulunmuştur. Rıfkı Salim Burçak, 29 Ağustos 1998 tarihinde Ankara'da vefat ettiğinde arkasında güzel bir geçmiş ve birçok önemli eser bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Professor Doctor Rıfkı Salim Burçak is an important person who contributed to the recent period of Turkish politic and science area.By graduating from today's Department of Political Sciences,he took the name of the first assistant of Political History platform and the first thesis associate professor of this paltform. He put forward his performance both in the education and political area by standing for an election with the name of Representative of Erzurum from Democratic Party. Between 1950s and 60s he took charge in several ministry duties in the Adnan Menderes' Reign,especially during the Ministry of Education period,he solved out many crucial problems of Turkish National Education and shaped the policies of National Education. He was tried in Yassıada with the 27 May 1960 military coup and received imprisonment 4 or 5 years. After being released from prison with the amnestry law of the government, he wrote about the problems of the country in the significant newspapers and magazines. Besides, he was the member of Turkish Historical and Higher Education Constitution. After being retired, he became the founder chairman of the Democrats' Club and engaged in many didactic and informative activities for the development of democracy. Rıfkı Salim Burçak died in 29 August,1998 in Ankara and left a good past and many important pieces behind.