Türkiye'ye ithal edilen bazı tatlısu akvaryum balıklarının parazitleri: Hastalık profilleri ve risk analizi
Parasites of some freshwater ornamental fishes imported into Turkey: Disease profiles and risk analysis
  1. Tez No: 567890
  2. Yazar: GÜL ŞAHİN TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİJRAN YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye‟ye ithal edilen toplam 271 adet; plati (Xiphophorus maculatus) n:50, lepistes (Poecilia reticulata) n:50, moli (Poecilia sphenops) n:50, japon balığı (Carassius auratus auratus) n:50, diskus (Symphysodon aequifasciatus) n:7 ve dişi kılıçkuyruk (Xiphophorus hellerii) n:10, yanardöner köpek balıkları (Pangasianodon hypophthalmus) n:54 ekto ve endo parazitik enfeksiyonlar yönünden çalışılmıştır. Çalışmada belirlenen parazitlerin balık türlerine göre prevalansları sırasıyla, plati balıklarında Chilodonellasp. %22, lepistes balıklarında ise %30, japon balıklarında Centrocestusmetaserkeri %34, Dactylogyrussp. %22, moli balıklarında tanımlanmamış protozoan %4, diskus balıklarında Dactylogyrussp. %57, dişi kılıçkuyruk balıklarında Centrocestus metaserkeri %30, yanardöner köpek balığında Thaparocleidus caecus%28, T. siamensis%1.85 ve Ichthyophthirius multifiliis %6olarak saptanmıştır. Çalışmamızda Chilodonellasp. deri ve solungaçlarda, I. multifiliis, Centrocestus metaserkeri, Dactylogyrussp., T. caecusve T. siamensissadece solungaçlarda, tanımlanmamış protozoon bağırsak içeriğinde bulunmuştur. İncelenen balıklarda endoparazit bulunurluğu oldukça düşük olarak tespit edilmiştir. Saptanan parazitlere ilişkin Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (World Organisation for Animal Health, OIE) bildirdiği esaslar dikkate alınarak yapılan İthalat Risk Analizi ile Türkiye‟ye ilk defa giriş yaptığı tespit edilen T. caecus ve T. siamensisile birlikte saptanan diğer parazitlerin risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamız süresince saptanan parazitlere ilişkin yapılan ithalat risk analizi çerçevesinde risk değerlendirme sonuçları“risk yönetim”önlemleri alınmadan ithalat riski“kabul edilemez”olarak değerlendirilmiştir. Akvaryum balıklarının ithalatında biyogüvenlik önlemleri, risk değerlendirmeleri çerçevesinde acilen yeniden düzenlenmelidi
Özet (Çeviri)
Plati (Xiphophorus maculatus)n:50, guppy (Poecilia reticulata) n:50, molly (Poecilia sphenops) n:50, goldfish (Carassius auratus auratus) n:50, discus (Symphysodon aequifasciatus) n:7, female swordtail (Xiphophorus hellerii) n:10, iridescent shark (Pangasianodon hypophthalmus) n:54, imported into Turkey were studied for parasitological infections. A total of two hundred and seventy one fish were examined. Parasite genera and their prevalence found in the present study were as follows: Chilodonellasp. 22% (platy,) 30% (guppy), Centrocestus metacercariae (goldfish) 34%, Dactylogyrussp. (goldfish) 22%, unidentified protozoan 4%, Dactylogyrus sp.(discus) 57%, Centrocestusmetacercariae (female swordtail) 30%, Thaparocleidus caecus28% (iridescent shark), T. siamensis1.85% (iridescent shark), Ichthyophthirius multifiliis 6% (iridescent shark), respectively. Chilodonellasp. in the gills and skin, I. multifiliis, Dactylogyrussp., Centrocestus metacercariae, T. caecusve T. siamensisin the gills, and undescribed prtozoon in the intestinal exudate were detected in the present study. Occurence of endoparasistosis was found to be highly low in examined fish. Importation risk analysis for identified parasites were done in accordance with the instruction of World Organisation for Animal Health (OIE). All parasites including T. caecus veT. siamensiswhich were described in aquarium fish for thefirst time were exposed to risk evaluation. Basing on the import risk evaluation results the importation into Turkey is unacceptable without risk management measures. The importation of aquarium fish into Turkey should be urgently re-arranged consideringthe biosecurity precaution.