Sürdürülebilir proje yönetim süreci ve kullanılan araçlar
Sustainable project management process and used tools
- Tez No: 567891
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnşaat sektöründe, kaliteli ve çevreye duyarlı yapıların ortaya çıkmasına yardımcı olabilecek bazı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüz sürdürülebilir proje yönetim sürecinin yeni bir bakış açısıyla daha verimli bir şekilde yürütülmesi için, binaların sürdürülebilirlik performanslarını ölçmeye yarayan araçların varlığı oldukça önemlidir. Sürdürülebilirlik kavramının proje yönetiminde uygulamaya aktarılmasında büyük ölçüde rol oynayan, simülasyon ve analizlerle sürece katkıda bulunan bu araçların, projelerin başarıya ulaşmasında rolü çok büyüktür. Ancak, inşaat sektöründe yürütülen sürdürülebilir projelere bakıldığında, günümüz bilgi çağının olanaklarının yeterince kullanılmadığı gözlemlenmiştir. Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kullanılan ve uygulamalarda ortaya çıkan eksikliklerin, yeterince araştırılmadığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada günümüz bilgi çağının olanakları ile birlikte geleneksel proje yönetiminden farklı olarak, sürdürülebilir proje yönetimi yaşam döngüsü süreci ve bu süreçte kullanılacak araçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, geleneksel proje yönetimi kavramıyla ilgili genel tanımlara yer verilmiş, sürdürülebilirlik kavramı ve proje yönetimi sürecine entegrasyonu ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. İkinci bölümde sürdürülebilir proje yaşam döngüsü süreçlerinde kullanılan araçlar ve yaklaşımlar üzerine geniş bir literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, inşaat sektöründeki sürdürülebilir proje yönetimi süreçlerinde kullanılan araçların analiz edilmesi amacıyla dört inşaat firmasıyla görüşülmüştür. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, literatür araştırması ve görüşmeler sonucu yapılan değerlendirmelerle birlikte sürdürülebilir proje yönetimi süreci ve kullanılacak araçlar üzerine bir öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the construction sector, there is a need for some tools that can help in the emergence of quality and environmentally sensitive buildings. In order to carry out today's sustainable project management process more efficiently with a new perspective, the existence of tools to measure the sustainability performance of buildings is very important. These tools, which play a major role in the implementation of the concept of sustainability in the project management and contribute to the process by making simulation and analysis, have a great role in the success of the projects. However, when we look at the sustainable projects carried out in the construction sector, it is observed that the opportunities of today's information age are not used sufficiently. It was concluded that the deficiencies that are used in line with the sustainability targets and which arise in the applications are not investigated sufficiently. This study aims to investigate the sustainable project management life cycle process and the tools to be used in contrast to traditional project management with the possibilities of today's information age. In the first chapter of the study, general definitions related to the traditional project management concept are given and the studies related to the concept of sustainability and its integration into the project management process are examined. In the second chapter, a large literature study has been conducted on the tools and approaches used in sustainable project life cycle processes. In the third chapter of the study, four construction firms were interviewed in order to analyze the tools used in the sustainable project management processes in the construction sector. The datas obtained from the interviews were evaluated. In the fourth chapter, a proposal has been developed on the sustainable project management process and the tools to be used with the literature research and the evaluations made as a result of the interviews.