Deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında saksagliptinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of saxagliptin on experimental renal i̇schemia reperfusion i̇njury
  1. Tez No: 567905
  2. Yazar: ASİYE BEYTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Deneysel Böbrek İskemi/Reperfüzyon Hasarında Saksagliptinin Etkilerinin Araştırılması Amaç: Saksagliptin bir dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) enzim inhibitörü olup, diyabet hastalığının tedavisinde yakın zamanda kullanılmaya başlanmış farmakolojik bir ilaçtır. Son zamanlardaki çalışmalar saksagliptinin diyabetteki koruyucu rolleri dışındaki etkileri araştırılmıştır. Farklı dokularda deneysel olarak oluşturulan doku hasarında saksagliptinin antioksidan etkilerinin olduğu rapor edilmiştir. Bu tez çalışmasında saksagliptinin sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan böbrek iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarındaki rollerini kısmen de olsa açıklamak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: ÇalışmadaSpraque- Dawley cinsi 40 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar Grup 1 (kontrol), Grup2 (I/R), Grup3 (İ/R+saksagliptin 2mg/kg), Grup4 (İ/R+saksagliptin 10mg/kg) olmak üzere 4 gruba ayrıldı (n=10). Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadı, I/R grubundaki sıçanların böbrek dokularına bilateral olarak 45 dakika iskemi sonrasında 24 saat reperfüzyon uygulandı.İskemi gerçekleştirilmeden 1 saat öncesinde oral olarak serum fizyolojik (saksagliptin çözücüsü) verildi. 3 ve 4. gruptaki sıçanlara I/R grubundaki cerrahi işlemlerin tamamı uygulandı ancak iskemiden 1 saat önce 3. gruptaki sıçanlara 2mg/kg saksagliptin ve 4.gruptaki sıçanlara 10mg/kg saksagliptin oral yolla verildi. Reperfüzyon süresi bittiğinde tüm sıçanlar sakrifiye edilerek böbrek ve kan dokları toplandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Effects of Saxagliptin on Experimental Renal İschemia Reperfusion İnjury Aim:Saxasagliptin is a dipeptidly peptidase-4 (DPP-4) enzyme inhibitör, pharmacological drug that has recently begun to be used in the treatment of diabets. Recent studies heve investigated the effects of saxsagliptine other than its protective role in diabets.It has been reported that saxsagliptin has antioxidant effects in experimental tissue damage in different tissues. In this thesis,the aim of study was to explain the role of saxsagliptine in experimentally induced renal İ/R injury in rats. Material and Method: Forty male Spraque-Dawley rats were used in the study.The rats were divided into for groups as Group 1 (control), group 2(ischemia-reperfusion; I/R), group 3 (İ/R+saxsagliptin 2mg/kg) and, group 4 (İ/R+saxsagliptin 10 mg/kg) were divided into 4 groups (n=10). No application was made to the control group.I/R group of kidney tissues bilaterally for 45 minutes ischemia and reperfusion for 24 hours. 1 hour prior to ischemia orally saline (saxsagliptine solvent) given orally. The rats in groups 3 and 4 received all I/R surgical procedures but 1 hour before ischemia in group 3 rats 2mg/kg in group 4 rats 10mg/kg saxagliptin was administered orally. When the reperfüzyon was over all ratswere sacrificed and kidney and blood tissues were collected.