A study on the algorithms for capacitated domination problems
Kapasite kısıtlı hakimiyet problemleri için algoritmalar üzerine bir çalışma
- Tez No: 567907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dağıtık sistemler, şeffaflık, açıklık, güvenilirlik, performans ve ölçeklenebilirlik içeren, ortak hedefleri başarabilmek için iş birliği içinde çalışan, otonom birbirine bağlı hesaplama elemanlarının toplamıdır. Dağıtık bir sistem, başlangıçta herhangi bir yasal olmayan durumdan başlamasına rağmen sınırlı zamanda yasal duruma kavuşursa ve dışsal bir müdahale olmadığı sürece öyle kalmaya devam ederse öz-kararlıdır. Kablosuz geçici ve sensör ağları (KGSA), herhangi bir altyapının yardımı olmaksızın binlerce kablosuz kendi kendine organize sensör düğümlerinden oluşan dağıtık ağlardır ve askeri gözetim, acil durum operasyonu, akıllı şehir, çevre bilimi ve hassas tarım gibi birçok gerçek dünya uygulaması için kullanılır. Hakimiyet problemleri KGSA'lar gibi dağıtık sistemler için enerji etkinliği ve hata toleransı sağlamak için yaygın olarak kullanılır. Bunların uzantıları olan kapasite kısıtlı versiyonları ek olarak yük dengelemesi de sağlar. Bu tezde, bağımsız küme, hâkim küme ve bağlı hâkim küme kapasite kısıtlı hakimiyet problemleri için 3 dağıtık öz-kararlı algoritma önerdik. Bunların hepsi yakınsama ve kapalılık yönünden kanıtlandı. Ayrıca, test yatakları ile IRIS düğümler ve benzetimlerle TOSSIM üzerinde uygulandılar.
Özet (Çeviri)
Distributed systems are a collection of autonomous interconnected computing elements that cooperate to achieve common goals which include transparency, openness, reliability, performance, and scalability. A distributed system is self-stabilizing if it converges a legitimate state notwithstanding starting initially from any illegitimate state and stays so without any external intervention. Wireless ad hoc and sensor networks (WASNs) are distributed networks that consist of thousands of wireless self-organized sensor nodes without the aid of predefined infrastructure, and they are used for many real-world applications such as military surveillance, emergency operation, smart city, environmental science, and precision agriculture. Domination problems are widely used to provide energy efficiency and fault tolerance for distributed systems such as WASNs. The capacitated versions which are extensions of them additionally provide load balancing. In this thesis, we propose three distributed self-stabilizing algorithms for capacitated domination problems which are independent set, dominating set, and connected dominating set. All of them are proven in terms of convergence and closure. Moreover, they are implemented on IRIS motes through testbeds and on TOSSIM through simulations.