Kıl keçilerinde üreme mevsiminde kızgınlık senkronizasyon uygulamasının döl verimi üzerine etkisi
Effect on fertility of heat synchranization in breeding season at hair goat
- Tez No: 567908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma ile Kıl keçilerinde üreme mevsimi içinde kızgınlık senkronizasyon uygulamasının döl verimi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hayvan materyali olarak 3-5 yaş aralığında toplam 200 baş kıl keçisi kullanılmıştır. Keçiler eşit sayıda olacak şekilde iki gruba ayrılmışlardır (Kontrol grubu, KG n=100; Kızgınlık senkronizasyon grubu, KS, n=100). KS grubuna, 30 mg flugeston asetat içeren sünger takılmış ve 12 gün sonra çıkarılarak hayvan başına 500 IU PMSG kas içi uygulanmıştır. 4 gün süreyle kıl tekeleri kullanılarak çiftleştirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Teke katım işlemi her iki grupta da aynı anda başlatılıp 4 gün sonra sonlandırılmıştır. Tekiz doğum oranı KG'da %72, KS grubunda ise %35 olarak gerçekleşmiştir (P0.05). Teke altı keçi başına doğan oğlak sayısı ve doğuran keçi başına doğan oğlak sayısı sırasıyla KG'da 1,20 ve 1,59, KS grubunda ise 1,25 ve 1.64 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Kıl keçilerinde üreme mevsimi içinde kızgınlık senkronizasyon uygulaması döl verimini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of heat synchronization application on fertility of hair goats in breeding season. A total of 200 head hair goats were used as animal material between 3-5 years of age. The animals were divided into two groups equal, (Control group, KG, n = 100; Heat synchronization group, KS, n = 100). The KS group received intravaginal sponges containing 30 mg flugeston acetate and was removed 12 days later and injected intramuscular 500 IU of PMSG/per animal. Mating was performed using Hair bucks for 4 days. The maiting process was started at the same time in both groups and was ended after 4 days. Single birth rate was 72 % in the KG and 35 % in the KS group (P 0.05). Fecundity and litter size were 1,20 and 1,59 in the control group and 1,25 and 1,64 in the KS group, respectively. As a result, the application of heat synchronization in hair goats in the breeding season improved the fertility.