Aydın-Kuşadası bölgesinde küçük ölçekli balıkçılığın durumu
The status of small-scale fishery in Aydın-Kusadası region
  1. Tez No: 567960
  2. Yazar: NİHAN TELLİ ÇEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜLŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Ege Denizi kıyısında bulunan Kuşadası balıkçılığı, balıkçıların genel sorunları, örgütlenme yapıları, balıkçılık faaliyetlerinin durumu, sürdürülebilirliği ve kooperatif üyesi balıkçıların sosyo-ekonomik yapısı incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini Kuşadası'nda ikamet eden ve su ürünleri kooperatifine üye olan balıkçılar oluşturmaktadır. Bu amaçla proje kapsamında yapılan kapalı ve açık uçlu anket çalışması Kuşadası bölgesine 2014-2017 yılları arasında Egeport ve Güzelçamlı Su Ürünleri kooperatifine üye olan balıkçılara uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler incelenmiş, araştırma yapılan bölgedeki balıkçıların sosyo-ekonomik durumu, balıkçılıkla ilgili sorunlar ve bu sorunların çözülmesi için yardımcı olacak tavsiyeler belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Kuşadası'nda sadece balıkçıkla uğraşan kişi sayısının oldukça az olduğu, balıkçı teknelerinin %55 'in 8m'den küçük olduğu ve genelde kıyı balıkçılığı yapıldığı, üretim miktarlarının ve değerlerinin yıllara göre önemli değişim gösterdiği, balıkçılarımızın önemli bir kısmını sosyal güvencesinin olmadığı belirlenmiştir. Kuşadası balıkçılarının %80'ninin 10 yıldan fazladır bu işte çalıştıkları, balıkçılığa yeni başlayanların %20 oranında bulunduğu ve balıkçılarımızın %42'sinin ilkokul mezunu olduğu, tekne tiplerinin ise tamamını motorlu teknelerin oluşturduğu belirtilmiştir. Başka bölgelerden gelen balıkçılar ile yasak ve kaçak avlanmaların çokluğu, yoğun yapılan amatör balıkçılık faaliyetleri yüzünden yöre halkının zarar gördüğü ve Kuşadası'ndaki balıkçılık faaliyetlerinin şu anki haliyle sürdürülebilir durumda olmadığı, sonuç olarak incelenen bölgede kooperatif ve balıkçıların yeteri kadar kayıt tutmadıkları, yapılan görüşmelere göre balıkçılık organizasyonlarının yetersizliği, aşırı avcılığa karşı sessiz kalınması, yasadışı ve düzensiz avcılık, balıkçı barınaklarının alt yapı eksikliği ve balıkçılığın devamı için finansal destek olmaması, düşük gelire sahip oldukları, pazarlama organizasyonunun yeterli olmadığı sıkıntı çektikleri gözlenmiş, tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the Kuşadası fishery on the Aegean Sea coast, general problems of fishermen, organizing structures, fisheries activities, sustainability and socio-economic structure of cooperative members. The material of the research is fishermen who are resident in Kuşadası and are members of the fishery cooperative. For this purpose, a closed and open-ended survey conducted within the scope of the project was conducted between the years 2014-2017 in Kuşadası region 8 times and 50 fishermen who were members of Egeport and Güzelçamlı Water Products cooperative were applied. The data obtained from the questionnaires were examined and the socio-economic status of the fishermen in the region surveyed, fisheries problems and the recommendations to help solve these problems. According to the results obtained, the number of fishermen in Kuşadası is very low, 55% of the fishing vessels are smaller than 8m and the coastal fishery is generally done, production quantities and values vary considerably from year to year, It has been identified. 80% of the Kuşadası fishermen have worked in this business for more than 10 years, 20% of the beginners are fishermen and 79% of our fishermen are primary school graduates and the boat types are made up of motorboats. The fishermen from other territories and the number of prohibited and illegal fishing, the local people are damaged due to intensive amateur fishing activities and the fishery activities in Kuşadası are not sustainable in their current condition and the fishermen do not record as much as the competent authorities of the cooperatives and fishermen it was observed that the organizations were inadequate, silence against overfishing, illegal and irregular hunting, lack of infrastructure for fishermen's shelters and lack of financial support for continuing fisheries, low income, marketing organization was not enough and problems were suggested.