Tetik parmakta rehabilitasyonun evrelere göre fonksiyonel iyileşme süreçleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of rehabilitation on trigger finger on functional recovery processes according to stages
  1. Tez No: 567965
  2. Yazar: SEDA NAMALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, tetik parmağı olan hastalarda uygulanan fizyoterapi programının tetikleşme evrelerine göre fonksiyonel iyileşme süreçleri üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya tetik parmak tanısı almış ve yaşları 35-65 yıl arasında olan toplam 34 hasta dahil edildi. Hastalar tetikleşme evrelerine göre Evre 1 (n=11), Evre 2 (n=14) ve Evre 3 (n=9) olmak üzere üç gruba ayrıldı ve toplam 6 ay takip edildi. Her üç grubun fizyoterapi ve rehabilitasyon programında splintleme, egzersiz programı ve aktivite modifikasyonu yer aldı. Hastalar, tedavi öncesinde, 1. ay, 2. ay, 3. ay ve 6. ayda değerlendirildi. Değerlendirme kapsamında, ağrı şiddeti, tetikleşme sayısı, kavrama kuvveti, üst ekstremite fonksiyonel durumu, yaşam kalitesi, emosyonel durum ve kinezyofobi yer aldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of the physiotherapy program on the functional recovery in patients with trigger finger according to the triggering stages. Thirty-four patients aged between 35-65 years diagnosed trigger finger were participated in the study. Patients were divided into three groups according to their triggering stages: Stage 1 (n=11), Stage 2 (n=14) and Stage 3 (n=9). The physiotherapy program including splinting, exercise program and activity modification was applied to all groups. The follow-up period for all groups was 6 months. Patients were assessed before treatment, at the 1st, 2nd, 3rd and 6th months. The assessments included pain severity, number of triggering event, grip strength. Upper extremity functional status, quality of life, emotional status, kinesiophobia.