Örgütsel vatandaşlık ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship between organizational citizenship and organizational silence: A field study
- Tez No: 568018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Kırklareli il sınırları içinde faaliyet gösteren devlet hastaneleri ile Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde çalışan hemşirelerin örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Rekabet ortamının her geçen gün arttığı günümüzde, görev tanımlarının ötesinde, gönüllü olarak işletmelere katkı sunan, inisiyatif alabilen, çalıştığı kurumu ve işini sahiplenen çalışanlar, tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörünün de en önemli işletme faktörüdür. Günümüz işletmelerinde ve sağlık sektöründe örgütsel vatandaşlık davranışı kadar bir diğer önemli kavram da çalışan sesidir. Çeşitli sebeplerle sessiz kalmayı tercih etmiş ya da yönetsel kararlar ve idareciler tarafından sessizliğe itilmiş çalışanlar işletmeler için en önemli sorunlardan bir tanesidir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 21 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni 469 kişiden oluşmakta olup herhangi bir örneklem yöntemi kullanılmamıştır. Toplam 325 hemşirenin (%12,70'i erkek, %82,30'u kadın) katıldığı çalışmada katılım oranı %69,30 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca ÖVD ölçeğinin içsel tutarlık oranının %88,50, ÖS ölçeğinin içsel tutarlık oranı %82,50 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was attributed to ascertain the relationship between organizational citizenship behaviour and organizational silence of nurses working in public hospitals and mouth and dental health centres running in Kırklareli province. In the competitive environment of today's world, employees who voluntarily contribute to organization, take initiative, adopt their workplace and duties beyond their job descriptions are the most significant constituents of the system in health sector as in all other sectors. In today's enterprises and health sector, besides organizational citizenship behaviour, another important concept is employee's voice. Employees who have chosen to remain silent for a variety of reasons, or who have been silenced by managerial decisions and managers are one of the most important problems for businesses. In this study, as a tool of data analysis, questionnaire technique has been used. The collected data have been analysed in IBM SPSS Statistics 21 program. The population of the study consists of 469 people and no sampling method has been used. With the participation of 365 nurses (12,70% male, 82,30% female) to the study, the participation rate has been detected as 69.30%. Furthermore, it is confirmed that the internal consistency rate of the OCB scale has been 88.5%, and the internal consistency rate of OS scale has been found to be 82.5%.