TRT Müzik'in Türk sanat müziği programlarında popüler kültürün etkisi: 'Akşam Sefası' örneği
The effect of popular culture in Turkish art music programmes of TRT Müzik: The case of 'Akşam Sefasi'
  1. Tez No: 568022
  2. Yazar: GAYE GÖRKEM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Music, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
90'lı yıllarda özel televizyon kanallarının kurulması ve ticari yayıncılığın başlamasıyla birlikte bir rekabet ortamı oluşmuş ve bu durum Türk Sanat Müziği programlarının içeriğini de etkilemeye başlamıştır. İzlenme kaygısı, programlara popüler kültür unsurlarının girmesi ve müziğin eğlendirme işleviyle bütünleştirilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu şekilde ortaya çıkan ve reyting rekorlarına imza atan Akşam Sefası programı 21 yıldır TRT ekranlarında izleyicisiyle buluşmaktadır. Bu araştırmada TRT ekranlarında yayınlanan Türk Sanat Müziği programlarındaki değişim ve dönüşümün sonucunda ortaya çıkan Akşam Sefası programının popüler kültürle etkileşimini ortaya çıkarmak amacıyla yüz yüze derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiş, alanında uzman katılımcıların verdikleri cevaplar analiz edilerek Akşam Sefası programının yapısı, içeriği, oluşumu ve diğer Türk Sanat Müziği programlarından ayrılan özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the establishment of private television channels and the beginning of commercial broadcasting in the 90s, a competitive environment has been created and this situation has begun to affect the content of Turkish Art Music programs. The concern of watch ratings has resulted in the introduction of popular cultural elements into the programs and the integration of the music with the entertainment function. The program“Akşam Sefası”, which has emerged and broke the rating records, has been meeting with its audience on TRT screens for 21 years. In order to explain the interaction of“Akşam Sefası”program, which emerged as a result of the change and transformation of Turkish Art Music programs on TRT screens, with the popular culture, face-to-face interviews were organized with the experts in their field and the structure, content, and formation of Akşam Sefası and its difference from similar programs are presented in this research.