Konkordatonun banka alacakları üzerine etkileri
The effects of concordatum on bank credits
- Tez No: 568023
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bankalar, faiz ve komisyon karşılığında Bankalar Kanunu ve diğer yasal mevzuat kapsamında gerçek veya tüzel kişilere kredi finansmanı temin eden kuruluşlardır. Bankaların tahsis etmiş oldukları krediler çeşitlilik arzettiği gibi, gerçek veya tüzel kişilerin de kredi ihtiyaçları farklıdır. Arz ve talepteki çeşitlilik de kredilerin farklı segmentlerde değerlerdirilmesini, farklı vade ve tahsis şartlarını da beraberinde getirmektedir. Devlet mali tablolarında kamu ve özel sektör bankalarından kullandırılan kredilerin büyüklüğü, vadeleri, geri dönüşleri, piyasaya sağladıkları nakit disiplini önemli bir yer tutmaktadır. Bu alış veriş bankalara, faiz, komisyon, aracılık hizmet ücreti, mevduat toplama vb. gelir sağladığı gibi, kredi kullanan taraflar yönünden gerek işletme giderlerinin finansmanı, gerek hammadde temini, gerek ihracat ve ithalat işlemlerinde hız ve garantiyi temin etme, Uluslararası ticarete olumlu bir ivme sağlamaktadır. Banka kredileri belirttiğimiz manada olumlu etkilerinin yanında, büyük çaplı finansal krizlerde krediyi kullanan gerçek veya tüzel kişiler için hukuki ve mali darboğazda da önemli bir etken olduğu tartışmasızdır. Gerçek veya tüzel kişilerin finansal yapılarının zayıfladığı kriz dönemlerinde darboğazı aşmak, kârlılık ve verimliliğin tesisi için kanun koyucu çeşitli müesseseler ihdas etmiştir.“İflâsın Ertelenmesi”müessesesi uygulamasında gerek borçlular gerekse alacaklılar için olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kanun koyucu olumsuz etki ve sonuçların ortadan kaldırılmasına sağlamak, borçluların daha kısa zamanda ve etkin bir denetim ve gözlem ile mali yapısının düzeltilmesi amacıyla 7101 sayılı Kanunla İcra ve İflâs Kanununda değişiklik yaparak“Konkordato”müessesesini ticari hayatın gereğine uyarlayarak yasayı düzenleme yoluna gitmiştir. Bu çalışmamız bankalarca kullandırılan kredilerin ve işlemlerin çeşitleri irdelendikten sonra yasal takibe aktarılan kredi alacaklarının tahsili safhasında karşılaşılabilecek konkordato ilanının kredi alacaklarına, bankacılık işlemlerine etkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Banks are the institutions that provide credit financing in return for interest and commision upon request of real or legal persons within the framework of Banking Law and other legal legislation. The credits allocated by banks diversify and the credit needs of real or legal persons may differ. Diversity in supply and demand also brings about different maturity and allocation terms and valuation of credits in different segments. The credits, extended by public and private sector banks, and their amounts, maturities, repayments and cash displines they provide to the market occupy an important place in the financial structures and financial statements of the states. This deal provides income to the bank like interest, commision, brokerage service fee, deposit collection etc. Additionally, for the side using credits, this deal provides financing of operating expenses, supply of raw materials and provision of speed and guarantee in export and import transaction. Furthermore it leads a positive impetus to the speed in commercial field of international area. In addition to the positive effects and surplus value of bank credits, it is indisputable fact that the bank credits are also important factors for real or legal persons in legal and financial bottleneck who use credits in large-scale financial crisis. Legislator has envisaged and implemented various institutions in order to overcome the bottleneck and to achieve productivity and profitability in the period when real or legal persons financial diciplines have been deteriorated or economic indicators have declined. Recently,“Postponement of Bankruptcy”has been introduced in Enforcement and Bankruptcy Law and in the implementation of this institution negative consequences have arisen for both borrowers and creditors. In this context, in order to ensure the elimination of negative effects and consequences, and to improve the financial structure of the borrowers in a shorter time with effective supervision and observation, the legislator made changes in Enforcement and Bankruptcy Law with the Law No. 7101, and adopted the“Concordatum”establishment in accordance with the necessity of today's commercial life. This study examines the effects of the concordatum declaration on the credit receivables and banking transactions that may be encountered during the collection phase of the credit receivables transferred to legal proceedings after scrutinizing the types of credits and transactions extended by banks.